Eesti lugu. Salakuller Anu Marttila 2 (2)

Soomlanna Anna Marttila(pildil) toimetas 1960. aastatel Nõukogude Eestist üle piiri välja kahe endise Gulagi vangi - Hilja Rüütli ja Helmut Tarandi - käsikirjad elust nõukogude vangilaagris. Need avaldati läänes varjunimede Aili Helm ja Annus Rävälä all. Kuidas Anu Marttila salakauba üle piiri viis, missuguseid nõkse selleks kasutada tuli ja kuidas valmis raamatud Eestisse tagasi jõudsid, sellest ongi teine saade Anu Marttilaga.

Saatejuht on Piret Kriivan. Kuulake laupäeval kell 13.05.

* * *

Hilja Rüütli (Aili Helm) Vorkutal 1956. a pärast vabanemist vangilaagrist

1944. aasta augustis-septembris oli ta Tartu rindel soomepoiste pataljonis sanitariks. 1945. aasta lõpul ta arreteeriti ja saadeti Vorkuta vangilaagrisse. Pärast vabanemist aastal 1956 töötas ta Tallinna farmaatsiatehases töölisena ja meditsiiniõena. Tema raamatud: "Kuradil ei ole varju: märkmeid nõukogude naistevanglast", " Vägivallamaa"," Režiim - see kõlab uhkelt".

* * *

Helmut Tarand (Annus Rävälä) arreteeriti aastal 1945 poliitilise süüdistusega ja saadeti Komi ANSV söekaevandusse Vorkutas. Aastast 1955 oli ta samas asumisel, töötades NSVL-i Teaduste Akadeemia igikeltsa uurimise instituudis kütjana. Pärast naasmist Eestisse oli ta Tallinna Pelgulinna Haigla ametnik. Lundis avaldati tema luulekogu "Vorkuta värsse".

* * *

Kuulamiseks:

Hilja Rüütli arutleb saatusekaaslaste Juta Sepperi ja Ageeda Paaveliga elu- ja kunstitõdede vahekordade üle 1992. aastal.

Helmut Tarandi koostatud estraadisaade nimenaljadest ja naljanimedest.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud