90 raamatut. 1953. Ray Bradbury „Fahrenheit 451“

Peeter Helme: "Eesti rahva alateadvusesse läheb see aasta lootuse aastana. 5. märtsil sureb Jossif Stalin ning tekib lootus olude paranemisele, kuigi antud tõika ei maksa ka üle tähtsustada. Jah, juba märtsi lõpus kuulutati välja NSV Liidus esimene amnestia ja juuni lõpus vahistatakse kurikuulus Beria, kuid impeeriumi ääremaadel ollakse keskuses toimuva suhtes äraootaval seisukohal.

Eesti elab metsavendadevastaste suuroperatsioonide tähe all ning sellised sündmused nagu Elizabeth II kroonimispidustused või Berliini tööliste ülestõus 17. juunil jõuavad Eestini vaid kauge kajana Ameerika Hääle vahendusel.

Loomulikult ei tea toona keegi ka midagi teisel pool Atlandi ookeani ilmuvast Ray Bradbury romaanist „451º Fahrenheiti“. See on teos, mille toona 33aastane autor kirjutab Ameerikas leviva mäkartismi – kommunistidevastase paranoilise nõiajahi – laineharjal hoiatusromaanina ühiskonnast, kus raamatud on keelatud ja tuletõrjujate töö on trükisõna hävitamine.

„451º Fahrenheiti“ on Bradbury teine romaan. 1950. aastal ilmub algaja kirjaniku sulest novellidest koosnev ja ruttu legendi staatusesse tõusev „Marsi kroonikad“. Aja jooksul kujuneb Bradburyst üks viljakamaid Ameerika ulmekirjanikke, kelle loomingul on olnud oluline roll ulmekirjanduse avamisel peavoolulugejale ning ulmeteemade toomisel peavoolukirjandusse. Ja vastupidi.

Kuigi „451º Fahrenheiti“ on oma ajastu laps, näitavad nii teose ekraniseeringud kui selle pidevad uustrükid ja tõlked, et raamatu tähendus on laiem. Eks igal ajastul on oma hirmud ning paljuski on praegugi aktuaalne kirjandus, milles räägitakse inimeste mõtteid suunavast ja tasalülitavast ühiskonnast. See, et „451º Fahrenheiti“ ilmus eesti keeles Loomingu Raamatukogus Hans Luige tõlkes juba 1959. aastal, kuulub aga vaat et imede valda. Pole ju raske aimata, kuidas mõtestas nõukogude ajal eesti lugeja seda totalitarismikriitilist raamatut"

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud