90 raamatut. 1980. Andres Ehin "Ajaviite peerud lähevad lausa lõkendama"

Urmas Vadi: "Tbilisis peetakse maha esimene rockfestival Nõukogude Liidus. Seda festivali kutsutakse rahva suus ka Nõukogude Woodstockiks. Esimese preemia pälvivad sel festivalil Gunnar Graps ja Magnetic Band ja Mashina Vremeni. Bologna raudteejaamas paneb üks terrorist plahvatama pommi, surma saab 85 inimest. New Yorkis lastakse oma maja ukse ees maha John Lennon.

Juunis ja juulis saavad Tallinnas valmis ümber ehitatud Pirita magistraaltee, Pirita Olümpiaspordikeskus, hotell Olümpia ja uus Tallinna lennujaama hoone. Põhjust nendeks ehitusteks on küllaga. 20.–30. juulini peetakse Tallinnas Moskva olümpiamängude raames purjeregatti. Sel aastal sünnivad Priit Võigemast ja Maarja-Liis Ilus.

80 on ilus number, sama ilus ja ümmargune nagu Miška või Vigri. Ja ka kirjanduslikus mõttes on ilus aasta. Ilmub Doris Kareva luulekogu "Ööpildid", Aleksander Suumani "Meil siin Hüperboreas", Priit Pärna "Tagurpidi", Umberto Eco "Roosi nimi" ja Andres Ehini "Ajaviite peerud lähevad lausa lõkendama". Kindlasti võiks ühiseid jooni tõmmata kõigi nende raamatue vahel. Aga Ehini ja Pärna raamatud on justkui sugulased või naabrimehed. Sest see ruum, milles need kaks raamatut paiknevad, on sarnane. Ja see tagurpidisus on neid mõlemas raamatus olemas. Pärnal on selleks üks poiss, kes tahab teha kõike tagurpidi, Ehin aga kirjutab justkui tagurpidi. Ja kui Ehini nime tagurpidi lugeda, siis loeme me kokku – nihe. Ja kõigis neis Ehini juttudes on sees nihe.

See ei ole üldsegi mitte see sürrealism, mida Ehin teeb oma luules, vaid seal on justkui väga selge aeg ja kontekst, milles Ehin igapäevaselt liigub, aga muidugi on ka siin nihked. Kui tahta neid jutte kuidagi nimetada, siis miks mitte eesti maagiliseks realismiks, vahepeal oli see mõiste moes, aga miks mitte ka lihtsalt napakateks juttudeks, Tammsaare juba nii ei kirjutaks.

Kuigi Tammsaarest, nagu ka paljudest teistest kirjanikest, on ka Ehini raamatus juttu. Nimelt loos "Viimast korda intelligendikestest" tuuakse Ehinile üks Tammsaare senitundmatu jutt, millele peab Ehin tegema stilistilise analüüsi. Ehin ütleb selle Tammsaare käsikirja kohta, et on ilmvõimatu uskuda, et klassik on sellise absurdi kokku kirjutanud. Tuleb välja, et Tammsaare käsikirja taga olid UFO-d. Tammsaare käsikiri haihtub ja Ehin nendib kokkuvõtvalt (ja minu arust ütleb ka tema enda raamatu ja kirjutamise kohta): küllap otsivad ufolased emotsionaalse kontakti võimalust või vähemasti tahavad nad teada saada, mille peale me naerame ja mille peale me nutame. Võimalik, et see on neile palju tähtsam, kui meie nn objektiivsed teadmised, mida me väljendame valemite või geomeetriliste kujunditena."

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud