90 raamatut. 1926: Anton Hansen Tammsaare "Tõde ja õigus", 1 

Mõne kuu pärast täitub 90 aastat esimese raadiosaate eetrisseminekust Eestis. Ringhäälingu 90. sünnipäeva puhul valisid Vikerraadio toimetajad Urmas Vadi ja Peeter Helme välja 90 kirjandusteost ajavahemikust 1926-2016.
Alustame algusest!
Aasta 1926 on imselgelt eesti rahva ja eriti eesti kirjanduse jaoks oluline aasta. Tööd alustab Eesti Raadio - Ringhääling. Riigikogu võtab vastu võõrandatud maade eest tasu maksmise seaduse, endistele mõisnikele otsustatakse maksta hüvituseks 12, 2 miljonit krooni. Ja ilmub Anton Hansen Tammsaare raamatu "Tõde ja õigus" esimene osa.

Raamat räägib ühe sünge ja nüri tölli kannatustest. Mehe nimi on Andres, võib öelda, et Andres on masohhist ja ka sadist. Ta tapab tööga oma esimese naise, oma sünge ja jõngi olekuga teeb rõõmutuks oma teise naise, lisaks poob sulane end üles, Andrese lapsed kannatavad ja see jätab nende psüühikasse sellised haavad, et Tammsaarel jagub materjali veel nelja kõite jaoks.

Võib öelda, et Andrest kihutab tagant mentaliteet – naabrist parem. Aga hoolimata meeletust töörassimisest jääb talle sisse tunne, et ta ei ole naabrist parem. Ja see on muidugi halb tunne. Tammsaare oli tark mees, ta võttis need kaks eestlastle nii lähedast omadust – tööorjuse ja kadeduse ning pani selle kokku. Ja sai väga hea raamatu.

Aga see, kuidas see tekst eestlastele on mõjunud ja kuidas seda raamatut on tõlgendatud, on muidugi keerulisem küsimus. Seda teksti on mõistetud valesti. Isegi need, kes ei ole "Tõde ja õigust" lugenud, teavad lauset "tee tööd ja näe vaeva, siis tuleb armastus".
Eesti inimesed võtsid seda nii ühetiselt ja hakkasid kohe vaevlema ja tööd rabama ega lugenudki raamatut edasi. Järgmine lause on "aga armastus ei tulnud Vargamäele".
"Kallid inimesed, halloo!" tahaks Tammsaare järele hüüda.
See oli nali, kallid eesti inimesed, te tapate ennast tööga ära, vaadake seda minu Andrest, mis elu ta elas, ainult kannatas ja vaevles, see on mul ju iroonia! Aga ei midagi, mitte keegi ei kuula enam Tammsaaret, kõik rabavad ja vaevlevad edasi, sest suur kirjanik ütles seda meile!
Ja Andresest on saanud lausa eestlase koondkuju, kangelane. Sellest annab aimu juba ka see, kui mõtlete korraks, mitut Andrest te tunnete. Ja kui mitut Pearut te teate? Muidugi, ka Pearu polnud mingi tore mees, aga vähemasti ei olnud ta masohhist, ta võttis asju palju lõdvemalt ja mängulisemalt kui Andres. Ilmselt võib Tammsaare tunda midagi sarnast, mida tundis mees, kes leiutas suhkrutüki pakendi, ja tegi enesetapu, sest mitte keegi ei seda pakendit õigesti avada, ikka rebiti pakk arusaamatult ja valesti lõki.

Samal aastal (1926) ilmus ka teise suure kirjaniku - Adolf Hitleri - tähteos "Minu võitlus". Ja maailma mastaabis on kirjanik Hitleri teose tõlgendamisega tekkinud veelgi suuremad arusaamatused kui Tammsaare Tõe ja õigusega.

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud