90 raamatut. 1963. Mati Unt "Hüvasti, kollane kass"

Peeter Helme: "Mitmes mõttes on see alguste ja lõppude aasta: Elysée lepinguga saab alguse Prantsusmaa ja Lääne-Saksamaa strateegiline partnerlus, The Beatlesi esimese plaadi salvestamisega algab uus ajastu popmuusikas, ameerika päritolu inglise luuletaja Sylvia Plathi enesetapuga aga saab lõpu, nojah, tema enese lühikeseks jäänud elu. Ja üldse, surmadest rääkides – 1963. aasta 22. novembril vapustab kogu maailma USA presidendi John F. Kennedy seni salapäraseks jäänud mõrv Dallases.

Vaid paar tundi hiljem annab presidendi ametivande senine asepresident Lyndon Johnson, kelle juhtimisel suurendavad Ühendriigid osalust Vietnami sõjas seninägematul määral.

Kuid olgu maailm kui dramaatiline tahes – teismelistel on ikka oma mured. Keskkooliõpilane Mati Unt võtab need kokku oma debüütromaanis "Hüvasti, kollane kass". See raamat jutustab autori alter ego Aarne Veenpere tegemisest: kemplustest korteriperenaise tädi Idaga, kes on korralik eestiaegne naine; samuti esimesest armumisest ning muidugi koolielust ning õppimise mõttest ja mõttetusest.

Teos, mille kohta autor ise kasutab žanrimääratlust "naiivne romaan", jääb Mati Unti kummitama elu lõpuni. Aastate jooksul kirjutab Unt veel palju võimsaid ja sisendusjõulisi tekste. Lausa klassikaks muutuvad tema "Mõrv hotellis", "Via regia" või "Sügisball". Arvata võib, et viljakas teatrilavastaja ning kriitik ja esseist Unt tunneb end vahel häiritud sellest, et paljude lugejate jaoks jääb ta eelkõige "Kollase kassi" autoriks. Kuid teha pole midagi – esimesest armastusest, põlvkondade konfliktist ning teismelise elu ängidest, hirmudest ja ootustest jutustav "Hüvasti, kollane kass" kuulub juba 1960ndatest aastatest kõigi noorte eestlaste lugemislauale. Võib lausa väita, et see pakub omamaist konkurentsi Salingeri "Kuristikule rukkis" ning kindlasti võib just Undi debüütromaani süüdistada mõnegi teise uue autori tekkes, kes on teosest inspiratsiooni ammutanuna hakanud ise kirjutama.

Raamatust on ilmunud uustrükk Mati Undi "Valitud teostes" 1985. aastal ning "Kogutud teoste" 1. köites aastal 2008."

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud