90 raamatut. 1936. Albert Kivikas "Nimed marmortahvlil"

Peeter Helme: "Berliinis toimuvad olümpiamängud. Samal ajal võeti Saksamaal Nürnbergi seadusega juutidelt kodakondsus, loodi getosid ning kuulutati haakristilipp Saksamaa ametlikuks lipuks. Šoti leiutaja Robert Watson-Watt demonstreerib esimest kasutamiskõlblikku radarit. 1936 on sündinud Elvis Presley ja Ingrid Rüütel. Samal aastal peeti Sõjaringkonnakohtus vapside üle kohut.
Ja ilmub ka Albert Kivikase romaan "Nimed marmortahvlil", kus peategelased on need samad vabadussõdalased, kellest osa üle samal ajal kohut peetakse.

Kivikas kirjutas oma romaani veidi rohkem kui kümme aastat peale Vabadussõda, millest ta ka ise osa võttis. Ja võibolla sellepärast rohkem kui kirjaduslikku naudingut on selles tekstis soovi rääkida oma ajaloolist tõde. Et kuidas ikka asjad päriselt olid. Mis on ka arusaadav, et kui sa oled sõja läbi teinud, siis on see sinu jaoks nii oluline, et keegi ei moonutaks sündmusi, mida sa ihusilmaga oled näinud.

Kindlasti aga ei saa öelda, et see raamat oleks kuidagi üheplaaniline a'la tublid eesti mehed lõid tibladest platsi puhtaks. Kindlasti pole see tekst ka ideoloogiline artikkel. Just ideoloogilises plaanis on asi huvitav. Et kes olid siis need peategelased, need koolipoisid, kes lähevad Vabadussõtta. Pilt on kirju, on niiöelda punaseid, on rahvuslasi ja patsifiste, räägitakse ka rahvussotsialismist. Ain Kaalep ütleb selle kohta nii: „Muidugi ei tähenda see «rahvussotsialismi», vaid sellist sotsiaaldemokraatlikku ideoloogiat, nagu see Vabadussõja ajal ja ka vana vabariigi alguses oligi Eestis täiesti valdav, Kivika vaimses profiilis oli see selgesti tunnetatav.”

Kivika romaani peategelased on koolipoisid ja kui mõni üksik välja arvata, on neil kõigil oma seisukoht, mis puudutab sõda ja sõtta minekut. Nad on niiöelda ideelised. Aga Kivikas ei kirjuta nendest vabadussõdalastest, kes lähevad sõtta sellepärast, et neile lubatakse maad. See on ka arusaadav, see oleks kogu teemat ja Vabadussõja väärtust kahandanud. Kui säravate gümnasistide asemel oleksid mingid hangudega maakad, kes lähevad sõtta vaid sellepärast, et kui ellu jään, saan rohkem tavaari. See tõik paratamatult paneb mõtlema, mida tänapäeval peaks inimestele lubatama, et nad sõtta läheksid? Paljud on muidugi liitunud Kaitseliiduga, aga paljud veel ka ei ole, ja me ei tea, kas nad liituvadki! Võibolla peaks lubatama kõigile, kes sõjast osa võtavad ja kellele eluvaim sisse jääb, nende vahel jagatakse ära Ülemiste kaubanduskeskus, Lõuna-Keskus, üldse kõik kaubamajad, spa-d ja eriti uljad võitlejad saaksid kahese toa Hiltoni hotellis."

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris seoses ringhäälingu 90. sünnipäevaga 18. detsembril 2016.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud