90 raamatut. 2015. Olavi Ruitlane "Vee peal"

Peeter Helme: "Aasta algab jubedate uudistega Lääne-Aafrikast, kus märatsev terroriorganisatsioon Boko Haram mõrvab kahe tuhande inimese ringis. Kuid rahutu pole vaid Aafrikas, vaid meile ka palju lähemal, Ukrainas, kestab veebruaris tehtud kõnelustele vaatamata sõda edasi, Lähis-Idas jätkab ISIS iidsete mälestiste hävitamist, aprillis algab rändekriisina tuntuks saav nähtus, kui Aafrikast ja Lähis-Idast hakkab sadade tuhandete kaupa Euroopasse tulvama majandus-, sõja- ja muidu põgenikke ning Süüria kodusõda saab vaid hoogu juurde, kui septembris sekkub sinna ka Putini Venemaa.

Vist kogu maailm unustab hetkeks need mured, kui Päikesesüsteemi ääreala poole teel olev tehiskaaslane New Horizons ehk "Uued silmapiirid" möödub juulis esimese kosmoseaparaadina väikeplaneet Pluutost ning asub NASA postkasti pommitama sadada hingematvate kaadritega sellest kaugest maailmast.

Veelgi tähtsama kosmoseuudisena kinnitab NASA septembri lõpul, et Marsilt on tõesti leitud vedelat vett.

Veega on seotud ka 2015. aastal ilmuv Olavi Ruitlase omaelulooline lapsepõlvelugu. Lausa selle pealkiri teatab: "Vee peal". Ruitlase vesi on vaikne ja vagane, tõeline kalamehe paradiis, Tamula järv Lõuna-Eestis. Autori meenutused lapsepõlvest ja selle lõpust, esimesest armumisest ja muidugi kaladest – särgadest, haugidest, lestadest, angerjatestki – on ühtaegu soojad, naturalistlikud ja ka äärmiselt selged. Seda raamatut lugedes heljub ninas värskelt püütud kala ja sooja järvevee lõhn, kõrvus kõlavad aeruotste sulpsatused ning nahal on võimalik tunda nii suvesooja päikese paitust kui ka jääaugu ääres istudes vesistama kippuva nina kipitust. Tõeline maiuspala nii igale kalasõbrale kui ka igale sooja ja siira kirjanduse austajale.

Ühe hoopis teistsuguse teose samuti ühest järveäärsest linnast kirjutab 2015. aastal aga Paavo Matsin. Tema "Gogoli disko" on absurdne retk tuleviku Viljandisse, kus on küll metroo ja kiirtrammid, kuid pole eestlasi.

Ilmselt jäävad kirjandussõbrad igavesti vaidlema, kelle käsitlus Eesti väikelinnast neile rohkem meeldib – kas Ruitlase või Matsini oma –, kuid tõsi on see, et 2015. aasta on Eesti kirjandusele hea aasta, pakkudes sedavõrd vastandlikke ja ometi võrdselt häid elamusi."

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud