90 raamatut. 1993. "Piiririik"

Peeter Helme: "See on aasta, mil maailm hakkab juba vaikselt idabloki varisemisest tekkinud uue reaalsusega kohanema ning mil idabloki riigid omakorda püüavad leida oma kohta selles uues maailmas. Aasta alguses jaguneb Tšehhoslovakkia ning Euroopa Liidu eelkäija, Euroopa Majandusühendus, kaotab omavahelised kauplemispiirangud ja moodustab ühisturu. Suvel lahkub Eestist viimane Vene piirivalvur, Leedu ja Poola saavad aga Vene vägedest päris lahti. Uut identiteeti otsiv Venemaa annab kohtu alla augustiputšistid ning Jeltsin saadab laiali KGB järeltulija, julgeolekuministeeriumi.

Hästi palju juhtub muidugi Eestis – toimub ju iseseisva riigi ülesehitamine. Kaitseväge hakkab juhtima Aleksander Einseln, mais toimub Viljandis esimene folk, suvel algab kuni sügise lõpuni kirgi küttev Pullapää kriis, avatakse Rahvusraamatukogu, Abja-Paluoja ja Saue saavad linnaks, iseseisva telekanalina alustab tegevust RTV ning esimest korda läheb Raadio 2 eetrisse Hillar Palametsa "Ajalootund".

Kõik on uus ka kirjanduses. Lugejaid vaimustab ja hämmastab Emil Tode nime all ilmuv romaan "Piiririik". See teos justnagu räägib Eestist, aga justnagu ei räägi ka. Võimatu on aru saada, kes – eelkõige: mis soost – on jutustaja, mis on tema päritolu, millised eesmärgid. Kõik on ujuv, hajuv, ebamäärane. Tegevus toimub kauges Pariisis ja Amsterdamis, kuid sealset idülli rikuvad mälestused ühest hallist ja võsasest maast kuskil kaugel, piiril…

Teost on nimetatud uue Eesti esimeseks Euroopa-romaaniks. Vahel on ka öeldud, et see on Eesti esimene homosuhteid käsitlev lugu. Ja kriitilisemalt on ka öeldud, et see on Prantsuse modernistliku kirjanduse töötlus. Olgu kuidas on, kuid üleminekuajal kultuuriajakirja Vikerkaar toimetajana töötanud ning luuletajana kirjandusse tulnud Tõnu Õnnepalu kirjutatud ja Emil Tode varjunime alla avaldatud "Piiririik" on teos, mis sõnastab väga hästi Eesti ja eestluse olemuse segastel üheksakümnendatel: meil on oma igatsused ja kujutelmad sellest, kuhu me tahame minna ja kes me oleme, kuid ega me tegelikult ikka eriti mõista seda maailma, mille osaks tahame saada. Ja selles polegi süüdi meie valikud, vaid lihtne tõik, et Eesti ongi – piiririik.

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud