90 raamatut. 1940. Ernst Hemingay "Kellele lüüakse hingekella"

Urmas Vadi:"Sellel aastal sureb Anton Hansen Tammsaare ja sünnib Vaino Vahing.
Detective Comics kaanele ilmub esmakordselt tegelane Batman. Ameerikas tulevad müügile nailonsukkpõksid, Californias avatakse esimene Mc Donaldsi restoran. Lõpeb Talvesõda Nõukogude Liidu ja Soome vahel. Saksamaa möllab terves Euroopas, okupeerib ja pommitab.Winston Churchill ütleb peaministrina kuldsed sõnad – Mul ei ole teile pakkuda muud kui verd, vaeva, pisaraid ja higi. Aus mees, aastal 40 vist ei olnudki midagi muud pakkuda.

Mida aga pakkus sellel aastal eesti kirjandusel? Ei midagi vaimustavat. Õnneks aga ilmus Ernst Hemingway romaan "Kellele lüüakse hingekella". Millest siis räägib Hemingway romaan? Et seda teada saada, pole midagi lihtsamat, kui avada internetis lehekülg annaabi.ee. Kust võib lugeda:

Hemingway teos „Kellele lüüakse hingekella“ algab motoga: „Ära iialgi päri, kellele lüüakse hingekella: seda lüüakse sinule.“ (John Donne ) – inimene pole maailmas üksi; kunagi ei tea, mis edasi saab. Ameeriklasest kooliõpetaja Robert Jordan saadetakse fašistide tagalasse strateegiliselt tähtsat silda õhku laskma, et vaenlased ei saaks pealetungi ajal omale abivägesid tuua. Ülesande täitmisel abistab teda mägedes elutsev partisanidesalk, kellega Robert headeks sõpradeks saab. Salga juhi Pablo naine Pilar usaldab noormehe kätte noore Maria, kelle nad ühe õhkulastud rongi juurest päästsid. Robert ja Maria armuvad teineteisesse. Trotsides paljusid raskusi, laseb Robert Jordan ettenähtud päeval silla õhku, kaotades mitmed head sõbrad. Salk põgeneb ning surmavalt haavata saanud Robert Jordan jääb fašiste ootama. Kolme päevaga toimuvad sündmused, mis muudavad suuresti paljude elu. Mis õigustab tapmist? Sõda ei pea kinni mingisugustest reeglitest. Nii langevadki inimesed, kelle surm ei loe midagi. Tegelikult ei ole ükski inimene taoliseks hävitavaks mõttetuseks loodud, humanism on ülioluline. Ent seda tuleb tihti kehtestada relvaga, mis tähendab mõrvariist käes sõja ja tapmise vastu võitlemist. Ometi ei näe paljud oma tegudes pattu ega miskit ebakohast või valet. Täpselt nii oli see Pabloga.

Üleliigne oleks siia midagi lisada. Kui siis ainult niipalju, et kui ma annaabi lehel tahtsin lugejaks registreeruda, ilmus ekraanile kiri - Ou nii need asjad ikka ei käi, sa pead parooli ka panema. Panin parooli ja siis ilmus uus tekst - Sorry düüd, mingi vana on sellise kasutajanime juba ära võtnud. Kõlab nagu Lutsu Kevade algus."

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.

 

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud