90 raamatut. 1975. Charles Bukowski „Factotum“

Peeter Helme: "1975. aastal lõpeb Vietnami sõja, kui USA toetuseta jäänud Lõuna-Vietnam on sunnitud alistuma Viet Congi vägedele. Aasta lõpul asub pärast Hispaania juhi Francesco Franco surma ametisse kuningas Juan Carlos I ning algab riigi demokratiseerimine.

Kummalisel kombel on 1975. aasta seotud mitme kunstialase kuriteoga. Nimelt varastakse neljapäeval, 6. veebruaril Urbino hertsogilossi muuseumist üks Raffaeli ja kaks Piero della Francesca maali, novembris ründab aga töötu õpetaja Hollandi Rijksmuseumis noaga Rembrandti „Öist vahtkonda“ ja teeb sinna tosinkond sisselõiget. Itaalia maalid saadakse tagasi, ka „Öine vahtkond“ parandatakse aja jooksul ning võib-olla on 1975. aasta kõige olulisem sündmus hoopis jaanuaris USAs turule tulnud Altair 8800. Tegu on esimese mikroarvutiga, mis kuulutab nõnda ette üht meie elu tohutult mõjutavat nähtust - miniaturiseerimist.

Aga Charles Bukowskit jätab see kõik külmaks. 60ndatel luuletajana alustanud kirjaniku sulest ilmub 1971. aastal debüütromaan „Postkontor“, mida osutub edukaks. Teose edust kannustatuna avaldab Bukowski 1975. aastal uue romaani. „Factotum“.
Nagu teisteski Bukowski raamatutes seikleb siingi kirjaniku alter ego - naistemees ja viinanina Henry Chinaski. Oluliseks muudab „Factotumi“ asjaolu, et siin läheb Bukowski juurte juurde, kirjeldades Chinaski viimaseid pubeka-aastaid. Parmu kujunemislugu, võiks selle teose kohta öelda.
Kindlasti tekib kombekal kuulajal küsimus, miks rääkida autorist, kes selliseid asju kirjutab? Ma arvan, et asi on Bukowski võimes olla vahetu, olla siiras. Rääkida asjadest, nagu nad on. Mitte mängida lolli. Ning selgitada väikese inimese seisukohta. Sajandivahetusel tabas Eestit tõeline Bukowski buum ning kuigi „Factotum“ seniajani ilmunud ei ole, on igal algajal Bukowski sõbral võimalik temaga küllaldaselt tutvust teha."

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud