90 raamatut. 1982. Aino Pervik "Arabella, mereröövli tütar"

Urmas Vadi: "Ilmuma hakkab ajakiri "Teater. Muusika. Kino". 13. oktoobri öösel puhkeb salapärastel asjaoludel Tallinnas Niguliste kirikus tulekahju. Soomlased valivad endale presidendiks Mauno Koivisto ja avavad Helsingis metroo. Toimub Falklandi sõda. 2. aprillil okupeerivad Argentina väed Falklandi ja Lõuna-Georgia saared. Suurbritannia saadab oma väed saari tagasi vallutama. Sõda kestab 74 päeva ja lõpeb Argentina vägede alistumisega. Londonis sünnib prints William. Ajakiri Time annab sel aastal oma aasta inimese tiitli sel korral mitte inimesele, vaid kompuutrile. 

Toyota toob turule oma uue automudeli Camry. Itaalias, Veronas jõuab esmakordselt letile küpsetis nimega ciabatta.

Eestis jõuab raamatupoe lettidele Hando Runneli luulekogu "Punaste õhtute purpur" ja Aino Perviku "Arabella, mereröövli tütar". Teema, millega nii Runnel kui Pervik oma raamatutes tegelevad, on headus ja kurjus. Runnelil on muidugi oma hea ja kurja võitlus, ta ajab selgelt oma eesti asja. Me kõik ju tema seda Justamendi laulu – "Maa tuleb täita lastega". Laul on selline ilus ja helge, kiigutav. Tihti on nende lauludega nii, et laulad küll, aga sõnu ei panegi tähele. Kuid ka selles luuletuses kirjutab Runnel võitlusest:

"maa tuleb täita lastega
ja laulude ja lastega
ja kõige vastu võidelda
mis võõrastav või vaenulik
mis vaenulik või valelik
ja võidelda kus võimalik
kus võimalik ning vajalik
sest elu kõik on ajalik
ja lastele jääb tulevik
ja maa ja kõik see minevik"

Aasta on 1982, on selge, kelle vastu tuleb võidelda, kes on need võõrad ja vaenulikud. Tänasel päeval saaks see luuletus hoopis teise varjundi. Eesti asja ajamine jääks muidugi endiselt.

Perviku hea ja kurja võitlus toimub aga mereröövlite ja merehädalise Hasseni vahel. See raamat on nii-öelda piraadipõnevik, aga samas ka täiesti filosoofiline, seal küsitakse ära kõige olulisemad küsimused nagu näiteks mis on surm, millest inimene koosneb, kust tuleb kurjus. Ja seejuures ei muutu raamat moralistlikuks, ja pole ka lihtsalt action.

Arabellast on tehtud ka väga hea film. Aga ainus asi, mida filmile ette heita, on see, et on välja jäetud raamatu üks parimaid kohti. Selleks on Lendav Hollandlane. Lendav Hollandlane on ulpiv kummituslaev ja mereröövlipealik Taaniel Tina meestest kolm lähevad sinna laevale, lootes leida varandust ja jäävad laevale terveks ööks. Hommikul tuleb vaid kaks meestest tagasi:

"Tulijad olid Martsipan ja teine sõjalaeva meestest. Nad mõlemad olid üleöö halliks läinud ja nende silmi ei võinud keegi vaadata. Jube oli taluda nende pilku.
"Mis seal oli?" küsis Taaniel
"Ära seda iial küsi, pealik!" ütles Martsipan."

Ja nii jääbki. Enam ei pöörduta Lendava Hollandlase juurde tagasi, ei seletata, mida see tähendas ja mis seal laeval meestega jutus. Kas pole mitte kõhe ja samas paeluv?

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud