90 raamatut. 1945. Evelyn Waugh "Tagasi Bridesheadi"

Peeter Helme: "See on aasta, mil viimaks vaikivad relvad. Kevadel Euroopas, sügisel, kuus aastat ja üks päev pärast sõja algust, viimaks ka Aasias. Kohe algab aluse panemine sõjajärgsele maailmale: ühelt poolt luuakse Ühinenud Rahvaste Organisatsioon ja Rahvusvaheline Valuutafond, teiselt poolt joonistuvad punavõimu kinnistumisega pooles Euroopas välja uued eraldusjooned. Kuid sõda on siiski läbi ja inimesed hingavad kergendatult. Hingavad kergendatult vaatamata lähimineviku kaotustele.

Just kaotusvalust räägib ka 1945. aastal ilmunud inglise kirjaniku Evelyn Waugh romaan "Tagasi Bridesheadi". Ilmselt võlgneb teos osa oma jätkuvast kuulsusest ja tähelepanust 1981. aastal valminud samanimelisele telesarjale, kus peaosades särasid Jeremy Irons ja Anthony Andrews. Aga muidugi on ka sarja taga Waugh teksti meisterlikkus. Siin põimub mitu kihistust, mitu igatsust.

Esitatud on lugu ajalooüliõpilase Charles Ryderi pilgu läbi, kes satub ühtäkki enda jaoks mitmekordselt uude maailma: esmalt ülikooli, selle kaudu tutvub ta ühe karismaatilise noore ülemklassi esindaja, lord Sebastianiga, kes aga kuulub inglise eliidi seas tõrjutud vähemust esindavate katoliiklaste sekka. Sellel pingeväljal esitab Evelyn Waught lugejale Charles Ryderi kujunemisloo.

Ühtlasi on "Tagasi Bridesheadi" ülimalt nostalgiline lugu kaotusest. Vana, aristokraatliku Inglismaa kaotusest, nooruse kaotusest, armastuse kaotusest.

Kirjutatud süngetel sõja-aastatel peegeldabki see Evelyn Waugh igatsust vanade heade aegade ja, mis siin salata, ka kaotatud nooruse järele. Sellisena on "Tagasi Bridesheadi" kahtlemata nukraks lohutuseks neile, kes 1945. aastal lõppenud sõjas palju kaotasid. Praegu on raamat muutunud aga üldisemaks kokkuvõtteks Teise maailmasõjaga lõplikult kadunud ajastust ja selle väärtustest."

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud