90 raamatut. 1951. J. D. Salinger, „Kuristik rukkis“

Peeter Helme: "Korea poolsaarel möllab edasi ainuke ÜRO peetud sõda, Puna-Hiina okupeerib Tiibeti, septembris jõuab kinodesse „Tramm nimega iha“ ning oktoobris muusikafilm „Ameeriklane Pariisis“. Eestile lähematest uudistest väärib märkimist, et juunis asub Ameerika Hääl edastama saateid ka eesti keeles.
Eestis endas elatakse muidugi jätkuvalt suure Stalini geniaalse juhtimise all. Kevadel lastakse koos kahe kaaslasega maha metsavend Hirmus Ants, juunis määratakse Tartu Ülikooli rektoriks puudulikult eesti keelt valdav Venemaa-eestlane Fjodor Klement. Ajastu vaim on sünge.

Mingit hoopis teistmoodi süngust kiirgab aga samal 1951. aastal Ameerikas ilmunud kujunemisromaanist „Kuristik rukkis“. Tegelikult oli J. D. Salingeri debüütromaan varem järjejutuna ilmunud, kuid nüüd antakse teos välja eraldi raamatuna. Algselt täiskasvanutele mõeldud loost saab üsna pea kõigi teismeliste pühakiri, mis on tänaseks tõlgitud enam kui kolmekümnesse keelde ja mida on müüdud üle 65 miljoni eksemplari.

Ameerika ajakiri Time on valinud „Kuristiku rukkis“ kahekümnenda sajandi saja parima ingliskeelse romaani hulka ja vist pole teist raamatut, mida koolitunnis nii sageli käsitletaks. Ja tõesti – kes siis poleks elanud teismelisena läbi 17aastase Holden Caulfieldi protesti täiskasvanute maailma kahepalgelisuse vastu ning tundnud sama maailmavalu, mida temagi tunneb?

Oma teadliku protesti ning omas ajas šokeeriva ja kõnekeelse sõnakasutusega on „Kuristik rukkis“ kindlasti üks pärast Teist maailmasõda Ameerika Ühendriikides kujunema hakanud noortekultuuri enim mõjutanud teos. Eesti keeles ilmus raamat 1961. aastal Valda Raua tõlkes Loomingu Raamatukogus."

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud