90 raamatut. 1979. Teet Kallas "Corrida"

Peeter Helme: "Seda aastat võib üldistades nimetada kukutamiste ja võimuletulekute aastaks. Kambodžas kukutatakse punased khmeerid, Iraanis šahh, Ugandas Idi Amin, Rodeesias kaotab võimu Ian Smithi valgete valitsus ning Nicaraguast põgeneb senine diktaator Anastasio Somoza. Võimule tulijatest väärivad märkimist Suurbritannia esimene naispeaminister Margaret Thatcher ning Iraagi diktaator Saddam Hussein. 24. detsembril algab aga Nõukogude vägede sissetungiga Afganistani sõda.

Eesti romaanikirjandusele on aasta hea. Toimub romaanivõistlus. Ajastu nõudliku kombe kohaselt esimest kohta välja ei kuulutata, kuid teise koha saab Teet Kallase "Corrida".

Autor on ise öelnud, et kirjutas romaani just võistluse tarbeks, kiirustades ja raha pärast. Tsiteerin: "... toona sai ostetud Kiisale suvila, aga mul oli võimalik selle eest küsitud 10 000 rublast kohe välja maksta ainult üks kümnendik! Siis nägin lehes kuulutust, et romaanivõistluse tähtajani on veel kolm või neli kuud ja mõtlesin, et mingi preemia ehk ikka saan ja raamat ka ilmub. Ma ei ülehinnanud ennast, aga ei olnud ka põhjust alahinnata." (KesKus, 10/2014)

Tõepoolest ei ole Kallasel põhjust end 70ndate Eesti kirjanduspildil alahinnata. 1972. aastal ilmub tema sulest tõeline hitt-teos, psühhedeelne hipiromaan "Heliseb-kõliseb...", 1977. aastal "Insener Paberiti juhtum" ja 1979. aastal lisaks "Corridale" "Eiseni tänav" – kui nimetada vaid paar olulisemat. Teet Kallas on igas mõttes tehtud mees: populaarne, oodatud, tõlgitud. Nõnda võibki öelda, et "Corrida" on parimas mõttes kindla peale minek. Autor ise on nimetanud teost õelaks, kuid tagantjärele võime nentida, et Kallase looming 70ndatel on kõige lähedasem südametunnistuse häälele, mis sellal võimalik. Jah, ilma Jaan Krossi paatose või Vetemaa veiderdamiseta, kuid kirjutatud just nii, et igaüks tunneb ära – ta kirjutab meist, meie ajast, inimestest, oludest.

Samal, 1979. aastal ilmub veel üks suurepärane romaan: Vladimir Beekmani "Eesli aasta". Ka see kirjutab meist. Aga hoopis teises võtmes.

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud