Saatesarja lõigud

90 raamatut. 2016. Maarja Kangro "Klaaslaps"

Urmas Vadi: "Selleks aastaks aeguvad Adolf Hitleri tähteose "Mein Kampf" autoriõgused, raamat antakse kohe jaanuaris Saksamaal uuesti välja. Britid oma Brexitiga on nagu kass, kes kräunub ukse taga ja soovib õue minna, ja siis, kui uks lahti tehakse, ei liigu kuhugi. Viimaks siiski briti rahvas otsustab euroliidust lahkuda. Rahvas üllatab ka Ameerikat, presidendiks saab Donald Trump. Eestis valitakse samuti presidenti, on hirm, et äkki jääbki president valimata. Meenub kakukese muinasjutt, ei saanud presidendiks Kallas, ei Reps, ei Jõks, ei Helme, ei Kaljurand, sai hoopis Kaljulaid.

Kui valida sel aastal kaks Suurt Tõrjutut, siis nendeks on Reformierakond, Taavi Rõivas ja Edgar Savisaar, tema linn, tema erakond, tema sularaha. Tartus avatakse Eesti Rahva Muuseum. Andres Noormetsa kuuldemäng "Asjad" võidab Prix Europal esimese koha.

Kirjastus Nähtamatu Ahv annab välja Maarja Kangro romaani "Klaaslaps". See on tõeliselt vinge ja valus litakas. See tekst on nii mõnegi asja poolest Kangro teistest raamatutest erinev. Esiteks, kui muidu on Kangro tekstid olnud teravmeelsed-vaimukad, siis siin on ta lihtsalt terav nagu žilett. Loed ja nutad. Ja kui nalja saab, siis on see süsimust, sest selles ei ole midagi rõõmsat, kui keegi saab teada, et ta loode on väärarenguga.

Sageli on Kangro oma tekstides kasutanud mingit isiklikku kogemust, aga alati on see olnud seotud fabulatsiooniga. "Klaaslapses" see fabulatsioon täielikult puudub. Lugedes on tunda, et selleks pole siin raamatus lihtsalt ruumi. Kangro tahab edasi anda võimalikult täpset ja adekvaatset pilti, kaardistada ennast ja ka aega.

Paralleelselt tema enda olukorraga on taustaks Sirbi skandaal ja Rein Langi tagasiastumine, Charlie Hebdo, Ukraina. Just nimelt taustaks. Isegi kui ta on Odessas ja samal ajal toimuvad seal tulistamised, siis jääb see traagika tema isikliku traagika varju. Mis on ka loomulik ja inimlik, sest Kangro on justkui ise Ukraina. Ja ilmselt sellises olukorras, kui sa näiteks oled näljas, ei hakka sa kuulutama, et ostke ainult õiglase kaubanduse kohvi.

Väga selgelt tuleb "Klaaslapses" välja Maarja Kangro maailmapilt, mis on ratsionaalne, teaduslik ja isegi materiaalne. On inimesi, kes lootusetutes olukordades pöörduvad kõrgemate jõudude, Jumala või nõia poole. Kangro teeb selle asemel hoopis postituse Facebooki."

Sari "90 raamatut 90 päevaga" oli eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50. Maarja Kangro "Klaaslaps" jääb sarja viimaseks sissekandeks.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud