90 raamatut. 1949. Hans Leberecht "Valgus Koordis"

Peeter Helme: "Eesti jaoks on see sõjajärgse aja kõige mustem aasta.
Märtsiküüditamise ja stalinistliku absurdi tipp-aasta. Maailmas muutub aga külm sõda uueks normaalsuseks. Lääne-Saksamaal luuakse Saksamaa Liitvabariik, Idas aga Saksa Demokraatlik Vabariik. Nõukogude Liit teeb esimese eduka tuumapommikatsetuse, Hiinas jõuab Kuomintangi vägede Taiwanile evakueerumisega kodusõda lõppfaasi ning Stalin tervitab Mao Zedongi puna-Hiinat kommunistlike riikide perre.
Samal, 1949. aastal ilmub ka George Orwelli romaan „1984“.

Eestis ilmub stalinstliku absurdi meisternäitena 1949. aastal Hans Leberechti „Valgus Koordis“.
Kõigepealt osaleb teos romaanivõistlusel, kuid žürii ei suuda algselt vene keeles kirjutatud ja siis eesti keelde tõlgitud teose väärtust tabada ning lükkab käsikirja kõrvale. Seepeale juhib Eesti NSV Ministrite Nõukogude tähelepanu žürii töös tehtud vigadele ning kokku kutsutakse uus žürii. See on eelmisest teravapilgulisem, annab Venemaa-eestlase Leberechti kolhooside loomisest jutustavale tekstile esimese koha ning juhatab nõnda sisse Hans Leberechti triumfikäigu. Veel samal aastal saab Leberechtist Stalini preemia laureaat, kümme aastat hiljem Eesti NSV teeneline kirjanik. Kui Leberecht 1960. aastal oma kodus Tallinnas Nõmmel sureb, nimetatakse ta kodutänav Hans Leberechti tänavaks. Praegu kannab tänav Ugala tänava nime.

Jah, ja see vist ongi paras hetk lõpetada. Sest ega romaani „Valgus Koordis“ kohta küll suurt midagi öelda pole. Ahjaa, teose põhjal valmis 1951. aastal Herbert Rappaporti film Georg Otsaga peaosas. Kes tahab, vaadaku. Kuid nii raamat kui film kujutavad endast Eesti kultuurile stalinistlikult pealesunnitud madalseisu, mis võiks isegi mõjuda naljakalt, kui meil puuduks teadmine stalinistliku süsteemi ebainimlikust olemusest."

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud