Saatesarja lõigud

90 raamatut. 1965. Nikolai Nossov "Totu kuul"

Peeter Helme: "Maailmas jätkuvad need protsessid, mille järgi me 60ndaid tunneme – Vietnamis möllab mõlemal pool üha ohvriterohkemaks muutuv sõda, Ameerika Ühendriikides mõrvatakse segregatsioonivastase liikumise laineharjal üks selle juhte Malcolm X, jätkub biitmuusika võidukäik ning nii NSV Liit kui USA teevad ponnistusi kosmose uurimisel ja hõlvamisel: ameeriklaste sond Mariner 4 saadab koju esimesed lähivaated Marsist, NSV Liit lennutab aga taevasse Venera kolme – esimese aparaadi, mis maandub teisel planeedil, Veenusel.

Juulis astub aga Eesti ühistransport pika sammu edasi – 6. juulil avatakse esimene trolliliin, mis hakkab rahvast vedama teaduste akadeemiast hullumajja, ja paraku ka tagasi. Vaid päev hiljem alustab pärast veerandsajandist pausi Helsingi ja Tallinna vahel kurseerimist liinilaev Vanemuine.

1965. aasta on väga oluline ka kirjanduslikus mõttes. Eestis ilmub Enn Vetemaa õhuke, kuid igati tuumakas ja peagi tuliseid kirjandusvaidlusi põhjustav "Monument". Aasta hiljem pälvib see aga Moskvas rahvuskirjanduste aastapreemia. Selle sammuga antakse justkui mõista, et süsteemi võib kritiseeritada – kui seda tehakse õigesti ja natuke.

Vist jääb igavese poleemika objektiks, kas Kiievis sündinud vene lastekirjanik Nikolai Nossov irvitab oma romaanis "Totu kuul" selle üle, kuidas NSV Liidus turumajandust mõistetakse või sarjab ta kapitaliste-vereimejaid siiralt. Vahet polegi. Aastatel 1964-1965 ajakirjas Семья и школа järjejutuna ilmuv romaan avaldatakse eraldi kaante vahel 1965. aastal. Juba neli aastat hiljem ilmub Iko Marani eestikeelne tõlge – sellest tehakse 2015. aastal algvariandist välja jäänud lisaillustratsioonidega uusttrükk.

Raamat saab kohe ülimalt menukaks. Osalt muidugi tänu Genrihh Valgu illustratsioonidele. Nossovi teose kasulikkuse kohta on aga vanemad inimesed öelnud, et valmistusid teose "Totu kuul" abil end ette ülikooli poliitökonoomia eksamiks – romaan annab sedavõrd naiivselt selge ülevaate kapriikide majandusest, täpsemalt sellest, kuidas mõistab turumajandust kommunistlik ideoloogia.

Kindlasti on "Totu kuul" jätkuvalt armastatud tänu Nossovi kirjelduste vahetusele ning loo hoole ja haardele. Ja ärgem unustagem – kui praegu võib see lasteraamat tunduda naljakas, siis 90ndate kauboikapitalism vastas vägagi Nikolai Nossovi Kuu-kirjeldustele!"

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud