90 raamatut. 2006. Hasso Krull "Loomise kiri ja mõnu"

Urmas Vadi: "Kohe aasta algul lahvatab Vene-Ukraina gaasitüli, Venemaa soovib gaasi eest rohkem raha, Ukraina ei taha maksta. Gasprom lubab 1. jaanuaril peatada gaasitarned Ukrainasse. Alustatakse tööd internetikeskkonnaga Twitter. Üks Twitteri loojatest, Dorsey, teeb 21. märtsil esimese postituse ja kirjutab: "just setting up my twttr". Juulis toimub õhtusel tipptunnil terve rida pommiplahvatusi Mumbai rongides. Eestis on asjad rahulikumad, aga siiski, lahvatab skandaal. "Pealtnägija" saates tuleb ilmsiks, et president Arnold Rüütli järeltulijad on Kadrioru lossis korraldanud orgia.

Tavaliselt tehakse sellised asju vanemate suvilates, aga kui olla presidendi järglane, siis on suvilaks Kadrioru loss. Koguva külas taasavatakse Juhan Smuuli monument. Tuul sasib Smuulil juukseid, ta pilk on suunatud merele, nägu kurb, nagu oleks kast viina koos Pobedaga merre jäänud.

Sügiseks vaibub ka Kardioru orgiaskandaal. Sest uueks presidendiks saab Toomas Hendrik Ilves. Nüüd on uued teemad, kas Ilves ikka on õige eestlane, mõnele ei meeldi tema kikilips, kolmas ei saa aru, miks ta kogu aeg peab nätsu närima?

Kel on tellitud Loomingu Raamatukogu, sellele kolksatab postkasti Hasso Krulli raamat "Loomise mõnu ja kiri", teised peavad poodi või leheputkasse minema. Kogu see raamat on üks pikk essee loomisest ja mõnust ja kirjast. Võimalik, et Krullile ei meeldi tänapäeva Eesti elu ja sellepärast pöördub ta iidamasse-aadamasse eesti vanarahva kosmoloogia poole. Tegelikult ega seal kah midagi teistmoodi pole. Kui Kadriorus on orgiad, siis ka Krullil on seal tekstis selline tegelane nagu trikster. Triksteriga võis tutvust teha juba siis, kui Krull tõlkis raamatujagu Winnebagode lugusid. See Trikster on kiimaline elukas, alatu ja saama peal väljas. Samas on ta tihti ka maailma loomisega seotud. Krull leiab, et eesti trikster on Vanapagan.

Aga mis see Krulli loomine ja kiri ja mõnu on? Ajalehes Sirp võtab oma arvustuses Tõnu Viik selle kokku:

"Kosmoloogilise mõõtme tõttu kattub lugulaulu rütm maailma loomise rütmiga, ning “mõnu” tähistabki seda suure loomise rütmiga kaasaminekut, sünkroniseerimist maailma loomise ja lugulaulu esitamise protsesside vahel... “Kiri” on Hasso Krullil kõik see, mis esitab ennemuistse algkuju silmaga nähtavate märkidena. Enne sõnade ja tähtede kirja kujutati arhetüüpe sümbolite ja tähendusmärkidega – näiteks nende mustritega, mida võib näha meie arheoloogilistel leidudel, kirveskirjadel ja ka õllekannudel."

Paljud arvavad, et Krulli on keeruline lugeda, tegelikult ei ole, ta võib ka päris lihtsalt öelda selle loomise ja mõnu kohta: "Kõik, mida tehakse mõnuga, sujub võrratult kergemini ega nõua liigset pingutust, sest loomise vägi on mõnu poolel."

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud