90 raamatut. 1934. Mait Metsanurk "Ümera jõel"

Urmas Vadi: "Walt Disney stuudios sünnib Piilupart Doonald. Veneetsia bienaalil kohtuvad esmakordselt Hitler ja Mussolini. Samal aastal hakkab Hitler juhtima natslikku Saksamaad. Ka Eestis on natsidega probleeme, toimub riigipööre. 12. märtsil kehtestab riigivanem kogu riigis kuueks kuuks kaitseseisukorra ning nimetab Johan Laidoneri kaitsevägede ülemjuhatajaks ja sisekaitseülemaks. Laidoner keelas meeleavaldused, sulges Eesti Vabadussõjalaste Liidu ja nende väljaanded, ka kirjandusühingu Võitlus.

Sel aastal ilmub ka Mait Metsanurga ajalooline romaan "Ümera jõel". Huvitav oleks teada, kas Laidoner ka seda raamatut luges, ja kas ta selle taga ei näinud varjatud vapside tegutsemist? Ilmselt siiski mitte. Sest taplus Võnnu all, mida Metsanurk kirjeldab, on eesti ajaloole au-asi. Palju meil, eestlastel, neid sõdu ja lahinguid on, mida me oleme võitnud? No ikka näpuotsaga, ja seepärast pole midagi imestada, et nii Metsanurk kui paljud teised Ümera lahingut armsaks ja omaks on pidanud.
Peamiselt koosneb meie ajalugu orjapõlvest, okupeerimistest, ja vallutustest ja võõra võimu all olemisest. Aga ei taha ju kirjutada romaani sellest, kuidas meist on üle käinud poolakad, sakslased, rootslased, venelased, taanlased jne. Kes see ikka tahab oma identiteeti kõigele sellele häbiväärsele toestudes üles ehitada Ja siis on nii hea mõelda, et meil on vähemasti Ümera lahing, mis on läbi ja läbi meie võit!

See raamat üles kütnud sadade, ehk isegi tuhandete väikeste eesti poiste rahvuslikku eneseteadvust ja võitlusjanu. Kustumatult on raamatust meelde jäänud lause – Mägiste vanem ei lähe enne koju, kui on tapelnud! Pole võimatu, et mõni tänane Odini sõdalane on just sellest lausest saanud innustust.

Kõige selle taustal, mis toimub nii Nõukogude Liidus ja Saksamaal, võtab mujal maailmas maad ulme. Ja eks Metsanurgagi raamatu võib ajaloolise fantaasia alla liigitada. Aaastal 1934 ilmub Aldous Huxley "Hea uus ilm", mis on tulevikufantaasia, kus luuakse uut utoopilist ühiskonda, milles kõik inimesed oleksid õnnelikud. Ja ilmub ka teine ulmeraamat – Traversi "Mary Poppins", daamist, kes lendab vihmavarjuga ja kelle eesmärk sarnaselt Huxley romaaniga, on muuta inimesi õnnelikumaks.

Lõpetaksingi oma jutu tsitaadiga "Mary Poppinsi" raamatu algusest. See lõik pole küll kuidagi ulmeline, pigem liigagi eluline. Juttu on siis majast number seitseteist, mis on üsna räämas. „Aga härra Banks, kellele maja kuulub, oli ühel päeval proua Banksile öelnud, et otsustagu too ise – kas ilus puhas ja õdus maja, või neli last. Emba-kumba. Mõlemat härra Banks võimaldada ei saa.” Olgu see lause lohutuseks kõigile väsinud pereinimestele."

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris seoses ringhäälingu 90. sünnipäevaga 18. detsembril 2016.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud