90 raamatut. 1959. Günter Grass "Plekktrumm"

Peeter Helme: "Aasta alguses vannutatakse Prantsusmaa viienda vabariigi esimeseks presidendiks Charles de Gaulle ning veebruaris saab Kuuba peaministriks Fidel Castro – pikka iga talle! Märtsis paisatakse aga müüki Barbie nukk ning märtsis põgeneb Dalai-Laama oma toetajatega puna-Hiina terrori eest Indiasse.
Septembris toimub NSV Liidu juhi Nikita Hruštšovi külaskäik Ameerika Ühendriikidesse. Põhjuseid, mille kõige poolest on see reis ajalooline, ei jõua üles lugedagi. Olgu vaid märgitud, et see on esimene kord, mil Nõukogude Liidu juht näitab end avalikult koos abikaasaga.

Ja muidugi mais, ei maksa unustada maisi...

Aga tulles kirjanduse manu, siis 50ndate lõpul astub kogu maailmas kirjandusse 1920ndatel sündinud põlvkond – need on osalt ise Teises maailmasõjas käinud, osalt aga sõja ajal üles kasvanud noored. Nad toovad endaga kaasa muutuvad hoiakud sõja suhtes. Või, veelgi täpsemalt öeldes – noored autorid üleüldse tahavadki hakata rääkima sõjast ja selle mõjust inimsaatustele. Nad tahavad seda teha võimalikult ausalt, valehäbita ja ka vabana võltsist paatosest. Eestis saab 1959. saab romaanivõistlusel kolmanda koha Lilli Prometi „Meesteta küla“, mis just sellest räägibki – Nõukogude tagalasse sattunud eesti naiste saatusest sõja ajal. Ilmub see suurepärane romaan paraku küll alles kolm aastat hiljem.

1959. aastal lööb aga Lääne-Saksamaal laineid noore Danzigis sündinud kiviraiduri ja skulptori Günter Grassi romaan „Plekktrumm“. Armutu ekspressiivsuse ja jõhkrusega võtab Grass teoses ette oma kodulinna, selle kaudu kogu kaotatud Saksa idaalade, selle kaudu üldse saksa rahva ja selle kaudu üldisemalt Õhtumaa ajaloo ja identiteedi ning nende traumad.

Hullumeelselt plekist trummi taguvast ning enda lähedasi hukatusse saatvast Oskar Matzerathist saab 20. sajandi õuduste võrdkuju. Seda romaani on nimetatud nii ajasturomaaniks, kelmiromaaniks kui ka arenguromaaniks – kuigi väike Oskar ise areneb teoses sihikindla vastumeelsusega.

Grassi debüüt on sõjajärgselt konservatiivse Saksa kirjanduse jaoks nagu välk selgest taevast. Raamat tõlgitakse ruttu kõigisse suurematesse keeltesse, 1979. aastal valmib ka Volker Schlöndorffi samanimeline film. Mati Sirkeli vahendusel saab „Plekktrumm“ eesti lugejale kättesaadavaks alles 1990. aastal. Kui Günter Grassile antakse 1999. aastal Nobeli kirjandusauhind põhjendusega, et tema „vallatult mustad valmid portreteerivad ajaloo unustatud palet“, on selge, et vanameistri mahuka loomingu seast pole ära unustatud tema säravat debüüti."

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud