90 raamatut. 1973. Hannu Mäkelä „Härra Huu“

Peeter Helme: "Vähemasti selles osas, mis puudutab Eestit, on lihtsam öelda, mida pole, kui rääkida sellest, mida on. Nimelt tabab Eesti Nõukogude Sotsialistlikku Vabariiki 1973. aasta kevadel suurem toiduainekriis ja poodidest ei leia enam liha, vorsti, võid, mune, suhkrut. Kriisist saadakse sedapuhku mingil määral üle, aga käsumajanduse kitsaskohad annavad end nüüdsest alates üha selgemalt tavainimesele tunda.

Muu maailm näib aga liikuvat justkui rahunemise poole. Jaanuaris teiseks ametiajaks ametisse vannutatud USA president Nixon lõpetab Ameerika osalemise Vietnami sõjas ning teeb ootamatu viisiidi Hiina Rahvavabariiki, luues nõnda suhted seni vaenulikuks peetud riigiga. Samuti kohtub Nixon 73. aastal NSV Liidu juhi Leonid Brežneviga, et normaliseerida kahe riigi vahelisi suhteid.
Muidugi juhtub ka koledaid asju: IRA pommitab, kukutatakse Afganistani viimane kuningas ning Stockholmis pannakse toime Norrmalmstorgi pangarööv, mis annab maailmale uue mõiste: Stockholmi sündroom.

Mingid sündroomid vaevavad ka Härra Huud, kellele just 1973. aastal puhub elu sisse seni romaanide ja luuletuste kirjutamisega tegelenud Hannu Mäkelä. „Huu“ tähendab lõuna-soome murdes ühte kurja vaimolevust, kelle ilmumist peetakse surma ettekuulutuseks. Ka härra Huu katsub jõudumööda lapsi hirmutada, aga ega see tal väga hästi välja ei tule. Tegelikult on ta nihkes, aga lahe mehike. Kohe väga lahe. Nii lahe, et Mäkelä kirjutab temast lausa kaheksa raamatut, mida usinasti ka tõlgitakse. Tšehhid väntavad aga raamatute ainetel lausa joonisfilme. Härra Huu eesti laste ¨C ja ka täiskasvanuteni ¨C jõudmise eest tuleb tänada Ellen Niitu ja Piret Salurit."

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.

 

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud