90 raamatut. 1989. Umberto Eco "Foucault pendel"

Peeter Helme: "Sel aastal juhtub tohutult palju ülimalt olulist nii Eestis kui välismaal. Tänase kommentaari aeg saaks enne otsa, kui jõuaksin kõik tähtsamad sündmused isegi ära nimetada. Nõnda piirdun vaid loeteluga kõige olulisemast:

George Bush vanemast saab USA president, nõukogude väed lahkuvad Afganistanist, Pika Hermanni torni heisatakse sini-must-valge, üle Eesti asutakse looma kodanike komiteesid, Alaska rannikul tekitab karile jooksnud hiidtanker Exxon Valdez ränga naftareostuse, Thbilisis toimub veretöö, Taevase Rahu Väljakul leiavad aset hukkunutega lõppevad massimeeleavaldused, augustis korraldatakse Balti kett, kaks päeva hiljem möödub kosmosesond Voyager 2 Neptunist, novembris langeb Berliini müür, detsembris läheb eetrisse esimene "Simpsonite" osa ning 1989. aastal alustab Eesti Raadio regulaarsete ingliskeelsete saadete edastamist.

Sel aastal ilmub ka Bologna ülikooli professori Umberto Eco teine romaan, üle seitsmesaja lehekülje paks "Foucault' pendel". Kuulsaks on Eco saanud üheksa aastat varem valminud debüütromaaniga "Roosi nimi", millest 1986. aastal vändatakse ka samanimeline film.

Niisiis on lugejate ootused kõrged ja ega lugejad peagi pettuma. "Foucault' pendel" ilmub igati õigel hetkel – maailm muutub kaootilisemaks mitte ainult poliitilises, vaid ka tehnoloogilises ja kultuurilises mõttes ning Eco oskab seda ära kasutada. Kuid muidugi ei lähe ta libedale jääle ega hakka lugejat rahustama. Kaugel sellest!

Eco hoopis viskab kõik oma teadmised ühte katlasse ja laseb raamatu tegelastel keeta kokku kõigi vandenõuteooriate vanaema, mis hakkab elama oma elu. Ehk siis näib Umberto Eco ütlevat – rahunege, maailm on alati hullumeelne olnud ja selmet näha kõiges märke, seoseid ja varjatud tähendusi, tuleks hoopis lugeda tema enda "Foucault' pendlit" ja naerda sellise seostamismaania üle.

"Foucault' pendlit" on nimetatud mõtleva inimese "Da Vinci koodiks" ning Eco ise ütleb 2007. aastal – pärast seda, kui on sunnitud "Da Vinci koodi" lugema – et selle autor Dan Brown on üks "Foucault' pendli" tegelasi.

Eesti keeles ilmus "Foucault' pendel" 2014. aastal Mailis Põllu tõlkes.

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud