90 raamatut. 1952. John Steinbeck "Hommiku pool Eedenit"

Urmas Vadi: "Sel aastal toimuvad taliolümpiamängud Oslos. 26. veebruaril teatab Winston Churchill, et Suurbritannial on valminud tuumapomm, mida plaanitakse katsetada Austraalias. Sel aastal sünnib Vladimir Putin. Ka Eestis lähevad asjad omasoodu – Kuresaare linn nimetatakse ümber Kingissepa linnaks. Hakatakse kasutama Kohtla-Järve põlevkivikaevandust.
Ameerikas ilmub viiekümne teise aasta suvel John Steinbecki romaan "Hommiku pool Eedenit".

See on võimas romaan, just selline hea tellis, mida jupp aega nosida. Seda, et Steinbeck ka ise soovis kirjutada niiöelda suurt romaani, on igast otsast lugedes tunda. Tal on esmalt perekonnasaaga, kus, nagu heas kirjanduses sageli, on asjad halvasti. Mängus on suured inimlikud tunded nagu teineteisest mittearusaamine, teinineteisest eemaldumine, igatsus jne.
Ja muidugi on selles romaanis ka piibellikud motiivid, alustades Aadamast ja Eevast, pattulangemisest, ja lugu kahest erinevast vennast, Kainist ja Abelist. Ka Pealkiri "Hommiku pool Eedenit", viitab piiblile ja piibel oli ka Steinbecki üks lemmiklektüüre.

Ta ütleb oma raamatu kohta, mis ei ole ta debüüt: "See on esimene raamat, igal inimesel on ainult üks raamat."
Ja vist on jah nii, sest need samad teemad on olemas Steinbeckil romaanides "Hiirtest ja inimestest", "Me tusameelne talv", kus peategelane Ethan peab oma poes konservipurkidele loenguid – üks ilus ja kurb tegevus. Aga selles raamatus –"Hommiku pool Eedenit" - tulevad need teemad kõige reljeefsemalt esile.

Kuigi Steinbeck ise arvas, et see on veel parem raamat, kui tema eelmine romaan "Vihakobarad", siis erilist edu ta ei lootnud. Ta ütleb: "Ma ei usu, et see populaarseks saab, sest ma leiutan meetodi ja vormi ja tooni ja konteksti." Mõtles Steinbeck mis ta mõtles, juba pool aastat hiljem oli sellest raamatust saanud Ameerikas tõeline bestseller.
"Hommiku pool Eedenit" on eesti keeles olemas ja seda tasub lugeda. Ja selle eestikeelse tõlke järelsõnas ütleb Steinbeck oma tekstide kohta üldisemalt, aga see ütlus sobib ideaalselt ka selle raamatu kohta: "Kõige õudsam hirm, mida laps võib tunda, on see, et teda ei armastata, ja hülgamine on põrgu, mida ta kardab. Ma arvan, et kõik inimesed maailmas on suuremal või vähemal määral tundnud hüljatust. Ja hüljatus toob kaasa viha, ja viha mingi kuriteo kättemaksuks hülgamise eest, ja kuritegu süütunde – ja see ongi inimkonna lugu."

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud