90 raamatut. 2000. Andrus Kivirähk "Rehepapp"

Urmas Vadi: " Viimaks ometi lööb ette kolm nulli. Paljud kardavad, et sel aastal juhtub midagi, maailm saab otsa, taevas kukub pähe, midagi peab toimuma! Maailm siiski otsa ei saa, kõik läheb enam-vähem samamoodi edasi. Siiski, Vladimir Putin valitakse Venemaa presidendiks. Detsembris teeb ta visiidi Kuubale ning kohtub Fidel Castroga. Itaalias mõistetakse eluks ajaks vangi bosside boss – maffiapealik Salvatore Riina. Augustis upub allveelaev Kursk. Ukrainas suletakse Tšornobõli tuumaelektrijaam. Eestis tehakse rahvaloendus.

Kõige rohkem eestlasi elab Tartus ja Pärnus, kõige vähem Kohtla-Järvel ja Narvas.

Omamoodi rahvaloenduse sooritab ka Andrus Kivirähk. Ilmub "Rehepapp". Kivirähkist meie rubriigis Peeter Helme juba rääkis, kui ilmus "Ivan Orava mälestused". Aga mis teha, patt oleks ka rääkimata jätta. Pealegi kirjanduse puhul juba on nii, see ei ole harmooniline perekond, kus kõik lapsed saavad ühepalju vorsti ja kooki.

Täna, kuusteist aastat hiljem avasin Rahva Raamatu internetilehekülje, raamat on müügiedetabelis kümnendal kohal. Tekib paratamatult küsimus, kas veel on eestlasi, kel ei ole veel seda raamatut? Ilmselt mõni ostab seda kokku nagu soola või jahu halbadeks päevadeks, et kui enam midagi ei ole ja kui maailma lõpp siiski tuleb, siis on vähemalt Kivirähki "Rehepapp" olemas.

Nagu me, kõik eestlased, teame lasevad selles raamatus ringi kratid, puugid, kohtutakse vanakuradi endaga. See pole niisama, Kivirähkil oleks viimane aeg üles tunnistada, kes on "Rehepapi" tegelik autor. Siin on ilmselgelt tegemist sobingu ja tehinguga, kus on vana kurja käsi mängus. Nagu raamatus minnakse nelja tee ristile ja antakse kolm tilka verd krati ehitamiseks, nii on teinud ka Kivirähk. Sest see raamat pole midagi muud kui kratt! Kujutan ette, kuidas Kivirähk käis nelja tee ristil ja soovis vanakurjalt:

"Ole hea mees, tee mulle üks selline raamat, kus ma saaksin eestlasi mõnitada, näidata, kui kasuahned ja lollid nad on. Üks tegelane võiks olla isegi nii loll, et sööks seepi, veel oleks vahva, kui kõik need lollid kuulaks lumemehe juttu, et isegi lumi oleks eestlastest targem! Ja siis, hea vanakuri, ma tahaksin veel teha sellise triki, et kuigi ma näitan eestlasi nende apluses ja lolluses, lisaks sellele tahan ma, et nad kõik ka seda loeksid. Loeksid iseenda lollust ja kiidaks takka, et küll ma ikka kirjutan hästi! Saad nii teha? Hästi. Ja üks asi veel. Tee nii, et kõik eestlased jääksid aegade lõpuni seda sama raamatut ostma! Muud ma ei taha."

Ja siis tilgutab Kivirähk vastutasuks raamatu eest vanakuradile kolm tilka verd, mis ilmselt on kas punasesõstra mahl või siis Mart Juure veri, sest kes see loll enda verd ära annab. Kivirähk on tark mees, teab, kuidas asjad käivad ja mida vanakurja käest soovida."

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud