90 raamatut. 1984. Matti Moguči "Mina – metsikuim mehike"

Urmas Vadi: "See aastanumber kannab Georg Orwelli romaani pealkirja. Aga õnneks nii jube kui Orwelli romaanis, elu siiski pole. Kuigi sellele võib ka vastu vaielda, sest igasugu asju toimub. Näiteks peetakse Austrias kinni NSV Liidu välisluure kasuks töötanud Norra päritolu agent Arne Treholt. 24. jaanuaril tuleb müügile esimene Apple Macintosh personaalarvuti. Ja kui seda esimest Apple'i arvutit vaadata, siis ei meenuta see küll õuna, pigem õunakasti. 3. veebruaril sünnib nüüd ka USAs esimene katseklaasilaps. 9. veebruaril sureb Nõukogude Liidu juht Juri Andropov.

Californias ollakse aga rõõmsad, Disneylandis tähistatakse pidulikult Piilupart Donaldi 50. sünnipäeva. Nõukogude kosmonaut Jelena Savitskaja saadetakse esimese naisena avakosmosesse. Sel aastal tapetakse ka India peaminister Indira Gandhi.

Kas Georg Orwell osanuks seda kõike ette näha? Ja ka seda, et kusagil Nõukogude Liidus, Tartus lärmab ja veiderdab üks tüüp nimega Matti Moguči? Igatahes on sel aastal trükkiminekuks valmis Moguči luulekogu "Mina – metsikuim mehike". Trükki pääseb see kogu alles aastal 2005. Moguči on ilmselt kõige uhkem Eesti kirjanduslik müstifikatsioon. Kui Artur Valdes oli Tuglasel selline tore mäng ühe väljamõeldud kirjanikuga, siis Moguči on võtnud füüsilise kuju, laenanud endale Matti Miliuse keha. Et nende tekstide taga on Priidu Beier, teadsid vaid Beier ise, Milius ja Doris Kareva, Moguči ristiema.

Matti Miliuse kehastuses oli Moguči kui messias või meedium, kes saab vabalt edastada sõnumaid justkui teisest ilmast, sest kõik teavad, et see on üks segane kuju, kes võib tänaval või kohvikus hõisata:

"propageerin armastust
omamoodi poppi
moes on teha välismaal
seaga seksgaloppi"

Kui Beier oleks seda teinud, oleks ta ilmselt kuhugi kinni pandud. Beieri tekstid Miliuse kehastuses on suurepärane kombinatsioon. Aga kogu see müstifikatsioon läheb lõhki ikkagi inetult ja lollilt. Ju see ütleb inimese kohta midagi üldist. Ju meis kõigis sügaval on kusagil üks väikene Moguči, kes tõstab pead ja ei saa muidu, kui peab ütlema, et mina – mina olen autor! Nagu selle juhtumi pealt näha, polnud autor surnud.

Olgu selle murtud saladuse ja müüdiga kuidas on, igatahes luuletused on endiselt väga head, ja kindlasti on nendest tekstidest ja sellest, kuidas Milius neid luges, hoogu saanud näiteks Contra või Indrek Rüütle ja nii mõni teinegi karvik. Tänasel päeval sellist lärmamist luules eriti tihti ei kohta. Ollakse muututud kuidagi mõistlikuks, poliitiliselt korrektseks, kasinaks ja viisakaks. Sellele vastukaaluks ongi hea lugeda Mogučit:

"Ma ei mahu raamidesse
korralikku kodusse
eesti kirjanike pikka
pikka halli rodusse
minu sünnitas suur valu
kogu vihkamise jõud
mulle tundmata on teie
värsi elegantne sõud" 

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud