90 raamatut. 1981. Terry Pratchett "Strata"

Peeter Helme: "Maailmas tehakse atentaate, Eestis avatakse muuseume. Jaanuaris ametisse vannutatud USA neljakümnendat presidenti Ronald Reaganit tulistatakse märtsis ning paavst Johannes Paulus II mais. Mõlemad mehed saavad haavata, kuid tulevad asjast eluga välja. Eestis avatakse Tartu Ülikooli ajaloo muuseum, Paksus Margareetas teeb uksed lahti Meremuuseum ning Ülenurmes Põllumajandusmuuseum.

1981. aasta kevadel teeb esimese lennu ka kosmosesüstik. Tundub, et kosmoselennunduses algab uus ajastu...

Kindlasti algab uus ajastu ulmekirjanduses. Mitte et naljaulmet ei oleks varem kirjutatud, kuid 80ndate alguses saavutab läbimurde Terry Pratchett, kelle debüütteos "Vaibarahvas", ilmub tegelikult juba kümme aastat varem, 1971. aastal.

1981 avaldab Pratchett aga romaani "Strata". See on üks väheseid puhtalt teadusulmesse liigituvaid teoseid Pratchetti elajalikult mahukas pärandis, kuid ometi on "Stratal" selgeid paralleele Pratchetti maailmakuulsaks teinud Kettamaailma lugudega.

Võib vast öelda, et "Strata" – kuigi kirjutatud Larry Niveni "Rõngasplaneedi" paroodiana – on Kettamaailma käeharjutus ja sellisena kohustuslik igale Pratchetti fännile. Ja neid, nagu teame, pole mitte vähe.

Esimene Kettamaailma raamat "Võlukunsti värv" ilmubki juba kaks aastat hiljem, 1983. aastal. Sealt alates liigub Terry Pratchetti kuulsus tõusvas joones. Kokku ilmub tema sulest ligemale seitsekümmend raamatut ja pea pooled neist räägivad neljal elevandil seisvast Kettamaailmast. Ka eestindusi on kümneid. Nii et kellel on plaanis alustada tutvumist Pratchetti ülinaljaka maailmaga, peab arvestama, et see on hobi, millega niipea ühele poole ei saa."

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud