90 raamatut. 1969. Eno Raud "Lugu lendavate taldrikutega"

Peeter Helme: "Kui katsuda teha lühidalt, siis võib öelda, et 1969. aastal juhtub kaks olulist asja: esimesed inimesed käivad Kuu peal ja eetrisse läheb esimene "Monty Pythoni lendav tsirkus". Kõik ülejäänu on lihtsalt kõik ülejäänu. Tegelikult juhtub muidugi üht-teist veel: Tallinn toimub juubelilaulupidu, ilmub Led Zeppelini debüütalbum "Led Zeppelin", venelased madistavad Ussuuri ääres hiinlastega. Novembris tabab Eestit taakord suur torm.

Aga tormist tähtsam on tõik, et 1969. aastal ilmub ka Eno Raua "Lugu lendavate taldrikutega". Raamat on teine osa samanimelisest triloogiast. Triloogia esimene, 1968. aastal ilmunud osa kannab nime "Päris kriminaalne lugu" ning kolmas, 1970. aastal ilmuv osa on pealkirjastatud kui "Telepaatiline lugu". Head raamatud kõik. Ja mitte ainult need. Eno Raud on üldse üks andekamaid Eesti lastekirjanikke, kelle sulest ilmub pea poolsada teost. Valdavalt avaldab ta lasteproosat, aga ka luulekogusid, rahvaloomingu töötlusi, tekste teatrisse ja televisiooni ning 1967. aasta romaanivõistlusel ergutusauhinna saanud Teise maailmasõja teemalise romaani "Etturid". Tänu Eno Rauale on meil olemas Sipsik ja Naksitrallid, tema on toonud 20. sajandi eesti laste teadvusesse Suur Tõllu ja kilplased.

Jah, mis oleks Eesti lastekirjandus ilma Eno Rauata? Tema teoste seikluslikkus – meenutame näiteks Raua debüüti "Roostevaba mõõk" aastast 1957 – samuti hingesoojus, rikas sõnavara ja vaimukused mõjuvad ajatult tänapäevalgi. Ning parasjagu aktuaalse ainese kasutamine – nagu needsamad lendavad taldrikud – on ainult aidanud kaasa Raua loomingu püsimisel Eesti lastekirjanduse kullafondis.

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud