90 raamatut. 1939. Suur Piibel

Peeter Helme: "See on aasta, mille kohta võib-olla polekski vaja midagi öelda. Kõik teavad, et just sel aastal vallandub Teine maailmasõda. Ja eks kõik teavad sedagi, et 1939. aasta septembri lõpus peab Eesti nõustuma baaside lepinguga, mis kujutab endast eelmängu Eesti okupeerimisele ja annekteerimisele järgmise aasta suvel.

Et aastast midagi head ei tule, on selge juba varem. Märtsis likvideerib Saksamaa eelmisel sügisel Müncheni lepinguga Sudeedimaast paljaks nuditud Tšehhoslovakkia ning vallutab veretult mõni päev hiljem Leedult Klaipeda ehk Meemeli. 1. aprillil lõpeb küll Francesco Franco vägede võiduga Hispaania kodusõda, kuid vaid nädal hiljem vallutab Itaalia Albaania ning sõjad jätkuvad Aasias: Jaapan võitleb edasi Hiinaga ning mais algab septembrini kestev, Halhin-Goli lahinguna ajalukku läinud jõukatsumine Nõukogude Liidu ja Tõusva Päikese Maa vahel. 1. septembril märgib aga Saksamaa rünnak Poolale Teise maailmasõja algust. Novembri lõpus tungib aga NSV Liit kallale Soomele, algab Talvesõda.

Kõige selle taustal püsib Eestis lootus, et suured mullistused lähevad meist mööda. Üle on elatud ka majanduskriis, samuti on õhus riigi demokratiseerimise märke. Tagantjärele peame muidugi nentima, et 1939. aasta on kokkuvõtete aeg. Viimane aasta enne 1991-st, mil Eesti Vabariik eksisteerib 1. jaanuarist 31. detsembrini.

Nii on kõnekaski, et just sel aastal ilmub kirjastusühisuse Loodus väljaandena nn. Doré Piibel – eestikeelse Piibli 15. trükk, millega tähistatakse eestikeelse Piibli 200. aastapäeva. Esinduslik Suur Piibel sisaldab 226 kuulsa prantsuse raamatuillustraatori ja maalikunstniku Gustav Doré gravüüri ja värvilisi illustratsioone teistelt meistritelt. Doré Piibel jääbki pikaks ajaks meenutama ilusaid aegu, mil "Päts oli president ja Laidoner juhatas väge“.

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud