90 raamatut. 1967. Gabriel García Márquez "Sada aastat üksildust"

Peeter Helme: "See on üsna omapärane aasta. Juhtub omapäraseid asju. The Doors annab välja debüütalbumi "The Doors", mis sisaldab tervet hulka ruttu hitiks saanud lugusid. Ronald Reaganist saab California kuberner, Stalini tütrest Svetlana Allilujevast aga põgenik Ameerika Ühendriikides. Vaatamata sellele, et Iisrael purustab juuni algul peetud kuuepäevases sõjas Araabia riikide koalitsiooni, läheb 1967. aasta suvi ajalukku kui Armastuse Suvi. Seda eelkõige USAs – meil jääb see suvi paljude mällu eriti ränga augustitormi tõttu.

Veel juhtub Eestis see, et romaanivõistluse võidab Heino Kiige romaan "Tondiöömaja", mis ilmub pärast karmide tsensuurikärbete tegemist kolm aastat hiljem, kuid saab suus jige populaarseks ja sageli ongi "Tondiöömaja" nimetatud Kiige parimaks romaaniks.

Maailmakirjandusse kirjutab end aga samal aastal ilmunud romaaniga "Sada aastat üksildust" kolumbialane Gabriel García Márquez. Eelkõige seostatakse seda teost maagilise realismi mõistega. Väikese liialdusega võib isegi öelda, et "Sada aastat üksildust" on selle žanri esimene, tuntuim ja vaat et viimane kuulsaks saanud romaan. Lõuna-Ameerika autorid on korraga uhked Márquezi üle, kes aitab "Saja aasta üksildusega" viia nende mandri kirjanduse maailma, kuid sageli ei jõua nad teost ka ära kiruda – jätab "Sada aastat üksildust" ju pikaks ajaks varju tõsiasja, et Lõuna-Ameerika autorid kirjutavad ka kõikvõimalikes muudes stiilides ning maagiline realism pole nende seas sugugi mitte valitsev.

Aga kriitika kriitikaks – Buendíade perekonna tõus ja langus müstilises Macondos ei jäta kedagi külmaks. Kuigi võib öelda, et sel, kes ei suhtu raamatu ulmadesse teatava kriitikata, pole mõistust, siis jällegi sel, kes poleks kunagi sukeldunud "Saja aasta üksilduse" maailma, et teha kaasa retk läbi Buendíade seitsme põlvkonna kannatuste, puuduvad tunded.

Eestis ilmub "Sada aastat üksildust" esimest korda Aita Kurfeldti tõlkes 1975. aastal.

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud