90 raamatut. 1938. Oskar Luts "Sügise"

Urmas Vadi:" Konstantin Pätsust saab Eesti president. Kuveidis leiti esimest korda naftat. Maailmasõja planeerimise kõrval avab Hitler ka rahvaauto tehase. Keegi võinuks talle öelda, et Adolf, jäta see sõda, mis sa jandid nende juutide ja mustlaste ja kogu maailmaga, vaata kui kena on Volkswageni põrnikas, teeme ühe tiiru. Aga ei.
Samal aastal ilmub ka Oskar Lutsu Sügise. Sügises on kõik peategelased veidi väsinud, ilmselt keskiga ja muud jamad. Kelle mootor veel väsimatult käib, on Kiir, kes on selle raamatu keskmes.

Ja kui muidu on Luts väga tundlik ja empaatiavõimeline, siis on hämmastav, kuidas Kiirele seda empaatiat pole jätkunud, Kiir on läbinisti koleerik, viril, pahatahtlik ja alati läheb tal halvasti. Aga miks Kiirel läheb halvasti? Suves esitab Teele Kiirele ultimaatumi, et on nõus abielluma Kiirega ainult siis, kui too hakkab põllumeheks. Ja algab Kiire alandamise saaga, lõpuks jääb Kiir ikkagi Teelest ilma. Sügise alguses otsustab Kiir jälle põllumeheks hakata ja nõuda endale maad Vabadusõjas langenud vend Viktori eest. Kiir teeb end ka sellega lolliks, ta ei saa talu, viimaks ta ostab talu, aga mingit rõõmu see ei too.

Ka Toots on Sügises kuidagi väsinud. Ja kas kõige selle taga ei olegi mitte Teele, kes hullutas oma põllumehe-jutuga nii Arnot, öeldes talle juba Kevades, et tema hakkab koduperenaiseks, siis muidugi Kiirt kui ka Tootsi, rääkides, et kodumaale on haritud põllumehi väga vaja – missugune agraarne flirt! Oma pulma eelõhtul Teele kahtleb, kas on ikka õige Tootsiga abielluda. Kui nad on juba abielus, on ikka asi kuidagi hapu ja Teele kolib tagasi oma isakoju ja tuleb tagasi siis, kui Toots on uue maja ehitanud, aga midagi on endiselt valesti. Kust Teele üldse selle põllumehe jutu võttis? Ilmselt oli see toonane ühiskonna surve, et õige mees on põllumees. Oleks keegi Teelele öelnud, et otsi endale normaalne mees, võibolla olekski siis Teele abiellunud kas Arno või Kiirega, kes oleks saanud olla rahumeeli rätsepmeister edasi.

Lõpetuseks üks tõsieluline anekdoot Oskar Lutsust. Luts teadagi jõi palju. Kord kui ta oli jälle nii täis, et vedeles rentslis, siis tuli politseinik ja noomis Lutsu, et kas teil häbi pole niimoodi vedeleda, ise suur rahvakirjanik, ma teen teile trahvi. Aga politseinik ei mäletanud mis on rahvakirjaniku nimi ja küsis, mis teie nimi on? Ja Luts vastas – Tuglas."

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris seoses ringhäälingu 90. sünnipäevaga 18. detsembril 2016.

Foto filmist "Sügise".

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud