90 raamatut. 1947. Astrid Lindgren „Bullerby lapsed“

Peeter Helme: "Eestist vaadatuna on aeg sünge ja lohutu – tooni annavad metsavennad ja sundkollektiviseerimise algus. Aga suvel toimub kaheteistkümnes üldlaulupidu ning novembris esilinastub esimene sõjajärgne Eestis valminud mängufilm – Herbert Rappaporti „Elu tsitadellis“.


Maailmas on põnevad ajad. Suurriikidele on lõplikult selgeks saanud, et sõjaaegsed liidud ei kehti ning alanud on võitlus ida ja lääne vahel. Külm sõda saab reaalsuseks. Nõukogude Liit paneb Ida-Euroopas pukki kommunistlikke valitsusi, veebruaris läheb aga esimest korda eetrisse Ameerika Hääl ning käivitub Marshalli plaan. Ah jaa, 8. juulil juhtub USA New Mexico osariigis Roswelli linnakese lähedal ka midagi, mis on jäänud tänini seletamatuks – väidetavalt kukub seal alla maavälist päritolu kosmoselaev. Algab UFO-palavik...

Kuid – mis toimub samal ajal Rootsis? Nojah, väliseestlased loovad Eesti Rahvusnõukogu, kuid laiemas plaanis? Tundub, et laiemas plaanis elatakse Rootsis edasi nii, nagu oleks maailm endine. Selle tõenduseks avaldab 1947. aastal vaid paar aastat varem „Pipi Pikksukaga“ lastekirjanduse staariks tõusnud Astrid Lindgren raamatu ühe väikese külakese laste elust ja seiklustest. „Bullerby lastest“ saab kohemaid hitt ning järgnevatel aastatel kirjutab Lindgren raamatule mitu sama populaarseks saavat järge. Praeguseks on Bullerby lugusid tõlgitud kümnetesse keeltesse, eesti keeles on erinevaid Bullerby jutte ilmunud kokku kuues raamatus ning meie lugejale seostuvad nii Bullerby laste lood kui teised Lindgreni teosed eestlanna Ilon Wiklandi nimega, kelle pildid äratavad ka kõige väiksemate lugejate jaoks Astrid Lindgreni juttude tegelased ellu.

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud