Saates tuleb juttu tuleb kolmest juhtumist Lõuna-Aasias, kus võimule tõusnud naiste abikaasa või isa on poliitilistel põhjustel mõrvatud.
Esmalt teeme sissevaate Myanmari Uniooni (Birma) poliitikasse, kus 2015. aastast alates domineerib Aung San Suu Kyi (ülemisel pildil), mõrvatud iseseisvusvõitleja ja peaminister Aung San'i (1915-47) tütar. Teiseks külastame Sri Lanka saart, kus juba ligi 80 aastat on võimu juures Bandaranaike perekond: budistliku munga poolt mõrvatud peaminister Solomon Bandaranaike (ametis 1956-59), tema lesk Sirimavo Bandaranaike (peaminister 1960-65, 1970-77, 1994-2000), ning presidendist tütar Chandrika Kumaratunga (ametis 1994-2005).
Aung San Suu Kyi perekond
Kolmandaks sukeldume Bangladeshi poliitikasse, kus on end võimule võidelnud Sheikh Hasina Wazed (peaminister 1996-2001, 2009-tänaseni), julmalt mõrvatud iseseisvuse saavutanud president Sheikh Mujibur Rahman'i (ametis 1971-75) tütar.
Sheikh Hasina.Chandrika Bandaranayake
Lugemissoovitused:
* Justin Wintle. Perfect Hostage: Aung San Suu Kyi, Burma and the generals. Arrow 2007. * Willem van Schendel. A History of Bangladesh. Cambridge: Cambridge University Press 2009. * David I. Steinberg. Burma/Myanmar: what everyone needs to know. Oxford University Press 2010. * Nira Wickramasinghe. Sri Lanka in the Modern Age: A History. Oxford: Oxford University Press 2017.
Kõlavad Myanmari Uniooni (Birma) hümn "Kaba Ma Kyei" ("Kuni aegade lõpuni"), Sri Lanka Demokraatliku Sotsialistliku Vabariigi hümn "Śrī Lankā Mātā" ("Emake Sri Lanka") ja Bangladeshi Rahvavabariigi hümn "Amar Sonar Bangla" ("Mu Kuldne Bengaalia"), ning Eric Claptoni rock pala "My Father's Eyes" (1998).
Kindral Aung SanHasina ÜRO-s
Saate autor on Martti Kalda. Helipuldis on Maris Tombach. Saatesari on eetris alates 29.06.2019 suvistel laupäevadel kell 14:05.
Varasema kahe hooaja (2017 ja 2018) "Hommikumaa vägevate" saated on järelkuulatavad Vikerraadio lehelt või ERR arhiivist.
Martti Kalda kõneleb Aasia võimuperekondadest, kroonitud ja kroonimata keisritest ja kuningatest. Neist, kes juba surnud või võimu kaotanud ning teistest, kes endiselt troonil. Ka mõnest diktaatorite ja poliitikute perekonnast, kes ise võimuredelit mööda püünele roninud. Ning teistestki tegelastest, kelle elusaatus ja tegemised Hommikumaa ajalugu, kultuuri ja poliitikat mõjutanud või mõjutamas.
Saatesari "Hommikumaa vägevad" kõneleb Aasia võimuperekondadest, kroonitud ja kroonimata keisritest ja kuningatest. Neist, kes juba surnud või võimu kaotanud ning teistest, kes endiselt troonil. Ka mõnest diktaatorite ja poliitikute perekonnast, kes ise võimuredelit mööda püünele roninud. Ning teistestki tegelastest, kelle elusaatus ja tegemised Hommikumaa ajalugu, kultuuri ja poliitikat mõjutanud või mõjutamas. Saatesarja autor on Martti Kalda.
"Hommikumaa vägevate" IX hooaja keskmes on saladused, salaseltsid, salamõrvarid ja salaagendid. Kõlab üheksa idamaist lugu isikutest ja ühendustest, kes soovisid jääda varju, ent tegutsesid sellegipoolest kindlakäeliselt oma sihi nimel, ning mõjutasid või mõjutavad seeläbi ajaloo kulgu ja poliitikat. Martti Kalda uurib, mis asjaoludel nad loodi ja tegutsesid ning paljastab, mäherdused olid inimesed suurte saladuste keskel ja taga. "Need on põnevad lood erilistest inimestest, kelle elusaatusele teid raadio vahendusel kaasa elama kutsume," ütles Martti Kalda.
Üheksas hooaeg on eetris teisipäeviti kell 14.05 alates 1. juulist 2025. Saate autor on Martti Kalda, helirežissöör Maris Tombach.
Varasemate hooaegade "Hommikumaa vägevate" saated on järelkuulatavad Vikerraadio lehelt siit, ERRi arhiivist või Jupiterist.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.