Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.
Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist:
Eesti lugu. Laulupeo toidulaud
Toiduajaloolane Anu Kannike: "Laulupeo komitee oli esialgu plaaninud laulupeolisi tasuta toita, aga see osutus esimesel laulupeol siiski ülejõu käivaks." Millal esimest korda laulupeolistele ilma rahata süüa anti, selle saab saatest teada.
Aga mida esimesel laulupeol söödi-joodi? Mida sõid ja jõid lauljad-pillimängijad, mida söödi Vanemuise aias pidulikul õhtusöögil, kas söök võeti kodust kaasa või pakkusid pruukosti ka majutajad? Kas süüa sai kuskilt osta ka? Mida oli üldse saada 1869. aastal, kui suur osa Eestist polnud veel näljahädast toibunud?
Saate autor on Piret Kriivan. " Eesti lugu" on kavas laupäeviti kell 13.05, kordusena esmaspäeviti kell 23.05, saatel on Facebooki leht.
Ikaldusaastatel olid Anu Kannikese sõnul väga väärtuslikeks lisanditeks naadid, nõgesed ja ohakad, leivaviljale lisati aganaid, aga ka sammalt, tõrusid ja sõnajalgu. Laulupeo moonakotis oli kindlasti leib, käkid, võimalik, et ka soolaoad või herned, soolasilgud ja jõukamatel ehk ka võid.
Anu Kannike: "Toidumoon oli napp, aga entusiasm võimalusest laulupeole kokku tulla korvas tühja kõhu."
Palun kuulake ka varasemaid esimesele laulupeole pühendatud saateid. Esimeses saates rääkis professor Tiit Rosenberg ühiskondlikust arengust ja sündmustest, mis viisid rahvusliku ärkamiseni ja esimese laulupeoni.
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud.
Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm.
Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Kätlin Maasik.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.