Kaupo Vipp räägib teema "Globaalne ja lokaalne" raames reaalteaduste (bioloogia, füüsika ja komplekssüsteemide dünaamika) põhjal globaliseerunud tsivilisatsioonile koostatud stsenaariumitest ning lokaalsetest võimalustest vastavate arengutega toimetulekuks. Äramärkimist leiab 50 aasta möödumine Rooma Klubi asutamisest (1968) ja selle toel loodud esimene laiapõhjaline tulevikuprognoos – uuring nimega "Kasvu piirid" ("Limits to Growth", 1972). Kaupo Vipp sõnab, et kogu tema jutt ei saa olema just eriti optimistlik, aga usub, et probleemidega tegelemise eelduseks on olude teadvustamine, mitte nende mahasalgamine pead liiva alla peites, nagu see seni kahjuks on olnud.
Kaupo Vipp on sündinud Pärnus, tema praegune elukoht on esiisade kodumaal Sõrves. Ta on abielus ja kahe täiskasvanud lapse isa. Õppinud põhjalikumalt (teadus)filosoofiat, pealiskaudsemalt füüsikat, majandust, (bio)semiootikat. Siiani on ta ka aktiivne iseõppija. Leiba on Kaupo Vipp teeninud muuhulgas ehitustöölise, bussijuhi ja pedagoogina, aga viimased 30 aastat on ta eraettevõtja. Ta on publitseerinud kaks raamatut – "Globaalpohmelus" (2012) ja "Lokaalravitsus" (2017) – ning tegutseb lektorina globaalprobleemide teemadel. Ühiskondlikult hõivatud Saaremaa KOV-i juures, Torgu Kuningriigi tegemistes, Sõrve Lions Club'is, Eesti Rooma Klubis, Eesti Maakogus jne. Muudeks huvideks on tal melomaania, geneoloogia, onomastika ja fotograafia.
Kuulake Kaupo Vipi loengu "Globaalne ja lokaalne" esimest osa SIIT.
Von Krahli Teatri, Vikerraadio ja Eesti Teaduste Akadeemia koostöös valminud loengusarja "Elu pärast Googlet" läbiv peateema ja eesmärk on süviti mõtestada elu Eestis ja maailmas 25 aasta pärast – kuidas ja miks meie tänased ja homsed otsused mõjutavad nende inimeste keskkonda ja meeleruumi, kes vaatavad maailmale otsa aastal 2043.
Tulevikuvisioonidele pühendatud loengusarja teemade ring liigub sellistes valdkondades ja mõistetes nagu inimene, demokraatia, IT ja AI ja transhumanism, kosmos, energia, raha, elu, surm, füüsika, bioloogia ja biotehnoloogia, ressursid, meditsiin, haridus, rahvastik, religioon, töö, tervis, loodus ja keskkond, globaalne ja lokaalne vaade. Loengutel esinevad Kaupo Vipp, Asse Sauga, Mart Noorma, Rea Raus, Ringo Ringvee, Kristjan Port, Saale Kareda, Sten Tamkivi, Mihkel Kangur, Jaan Aru, Jaak Vilo ja Oliver Laas.
Loengusari "Elu pärast Googlet" oli aluseks ka mullu sügistalvel Vikerraadios kõlanud tulevikuteemade arutelusaadetele "Raadio JAIK", mida saab järelkuulata Vikerraadio kodulehelt: https://vikerraadio.err.ee/raadio-jaik
Sarjad "Elu pärast Googlet" ja saatesari "Raadio JAIK" on osa Von Krahli 25. hooaja hariduse ja kunsti suurprojektist JAIK, mis on pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale ja mille teemaks on Eesti ja maailm 25 aasta pärast. Lisainfo: www.jaik.ee.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.