Läti 100. aasatapäevale pühendatud sarjas räägime Läti ajaloost muinasajast tänapäevani ja vaatleme Eesti ajalugu läbi Läti vaatenurga. Just lähedus ja ühised võõra võimu all elatud aastad annavad võimaluse ka meie enda Eesti loole vaadata värskema pilguga.
Esimeses saates teeb Toronto ülikooli professsor Andres Kasekamp (pildil) sissevaate Läti ajalukku muinasajast 20. sajandi alguseni: muistsest vabadusvõitlusest, Kuramaa hertsogiriigist, Latgalest Vitebski kubermangu koosseisus, rahvuslikust ärkamisajast ja 1905. aasta revolutsioonist.
Varamusaateid Lätist ja lätlastest:
Härgmäe lahing ehk Oomuli lahing oli lahing Vene-Liivi sõjas, mis peeti 2. augustil 1560 praeguse Läti aladel Õhne (ka Suislepa ja Hoomuli) jõe keskjooksu alal Liivi ordu ja Moskva tsaaririigi vägede vahel. Kuula siit. Saade Poola ajast, kui Lõuna-Eesti ja Põhja-Läti ehk Liivimaa kuulusid Poola-Leedu koosseisu. Kuula siit.
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud. Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm. Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Maris Tombach.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.