Vananemine pole kerge. Aga ega elada ja surra pole ka kerge. Võitlus paratamatuse vastu paneb meid kannatama. Seega pole vist mingit erilist sügavat mõtet vananemise vastu võidelda, see tuleb ju niikuinii.
Kui see vananemine niikuinii tuleb, siis on mõtet seda juba tahta, mitte seda mitte tahta. Ja leppida sellega, et mingid tõved võivad meid pureda. Just vaimne hoiak aitab toime tulla, kui keha enam kõike ei jaksa. Selleks on vaja sisemist rahu, meelerahu. Leppimise oskust. Leppida sellega, et välimus muutub, et keha ei jaksa enam nii palju, et kõigest ei saa aru, et mitut asja ühekorraga enam ei tee.
Vananemine võiks olla aeg, kus õpime paljutki uue pilguga vaatama. Rahuliku, küpse ja sõbraliku pilguga.
Ram Dass on oma raamatus „Ikka siin“ nii elutargalt öelnud, et pärast oma insulti on ta muutunud kuidagi inimlikumaks, heas mõttes alandlikumaks. Tema sõnum inimestele on, et vana inimene pole pelgalt elukogenud inimene, vaid et vanadus on elutarkuse kehastus.
See pole üksnes uus roll, vaid olemise kõrgem tase, milleni sugugi kõik ei jõua. Tarkus ei tähenda informatsiooni analüütilist ja järjepidevat töötlemist. Tarkus tähendab, et vaadeldakse kogu tervikut kaugemalt, eristatakse olulist ebaolulisest ja hinnatakse asjade tähendust ja sügavust.
Kõik muu võib hääbuda, aga kui elame mõtestatud elu, võtame vastu elu õppetunnid kasvab meie tarkus kuni surmani. Igaüks muidugi ei suuda hoida oma vaimu erksana ja virgena, aga iseendas lahkuse ja sõbralikkuse kasvu saame küll kõik võimaldada.
Nii ongi - vananedes muutuvad inimesed lahkemaks või kibedamaks, kui nad olid küpses keskeas. See valik on igal vananeval inimesel.
Saate autor on pereterapeut Katrin Saali Saul. Kuulake 29. märtsil kell 21.05.
Uus saade! Võõrsil ja kodus. Asko Kütti
Saatesari "Võõrsil ja kodus" läheb külla seitsmele Kanada väliseesti perele ja uurib, millised need Tallinnast 6500 kilomeetri kaugusel elavad eestlased on.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.