"Kui räägime ideedepuudusest, siis Eestis oleme veel suhteliselt turvalises positsioonis, sest Eesti areng on viimasel 25 aastal selline, et inimesed on seda reaalselt tajunud," selgitas ta.
"See, mis toimub praegu Ameerika Ühendriikides või Lääne-Euroopa paljudes riikides, on see, et terve põlvkond inimesi on aru saanud, et nende elujärg ei arene nii kiiresti, kui nende vanematel või vanavanematel. Nad ei saa nii varakult pensionile, senine sotsiaalmajanduslik süsteem ei toimi, ei paku enam hüvesid, nagu ta pakkus pärast Teist maailmasõda viiekümne aasta jooksul," märkis Rumm.
Nii ohustab Rummi hinnangul Eestit ideekriis, sest meie ümber on inimesed aru saanud, et traditsioonilised vasak- või parempoolsed erakonnad ei suuda neid ideid enam välja pakkuda ning nii on meeleheitlikult valitud ükskõik milliseid uusi erakondi. "Olgu vasakäärmuslikke või paremäärmuslikke teadmata, kas neil parteidel on tegelikult vastused valmis."
"Kuhu see viis Suurbritannias, me Brexitiga nägime. Prantsusmaal tuli tulemus küll vastandmärgiline: taheti iga hinna eest valida uut ja teistsugust, valiti Macron ja see oli õnneks Prantsusmaale ja Euroopale kasulik," tõdes Rumm.
"Aga selline sisemisest ühiskonna rahuolematusest tulev ebakindlus mõjutab väga suuri mõjukaid ühiskondi ja sealtkaudu Euroopa Liidu elukeskkonda. Ja siin on mitte ainult Eesti jaoks, aga ka meie välispartnerite jaoks hästi oluline, et nemad suudaks iseenda ühiskonna jaoks need ideed ja uued arengud leida."
Saade "Samost ja Rumm" oli eetris juuni alguseni 2017, praegu on eetris saade "Samost ja Ruussaar".
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.