"Kodusõda on kõige karmim sõda, olge teie eestlased tänulikud, et teil kodusõda ei olnud. Esimene paranemisetapp pärast kodusõda oli Talvesõda, see ühendas soomlased," ütleb saates akadeemik Seppo Zetterberg. Mis toimus Soomes 6. detsembril 1917. aastal, miks puhkes sõda soomlaste eneste vahel, sõja suuremad lahingud ja kaotused; valgete ja punaste terror ja kuidas soomlased on sõja tagajärgedega toime tulnud?
Saate autor on Piret Kriivan. Kuulake 25. novembril kell 13.05. Soovitame külastada ka "Eesti Loo" Facebooki lehte.
Soome kodusõda.
Akadeemik Seppo Zetterberg (fotol) räägib ka Soome kodusõja olulisematest lahingutest:
27.11.1917. Soome ametisse nimetatud P.E. Svinhufvudi valitsus võttis eesmärgiks lüüa Venemaast lahku. Esimesed lahingud punakaartlastega olid juba peetud. 6.12 Senat võttis vastu otsuse lüüa Venemaast lahku.
28.01.1918. Punakaardi salgad hõivasid Helsingis valitsushooned, Soome rahvuslased vabastasid punaste käest Vaasa, Oulu, Seinäjoe. 15.03. algasid lahingud Tampere linna pärast, aprillis-märtsis käisid Soome lõuna osas sõja otsustavad lahingud. Aprilli keskpaigas vallutasid sakslased Helsingi, sõda lõppes. 16.05 Helsingis peeti Soome armee võiduparaad.
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud. Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm. Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Maris Tombach.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.