Saatearja 10. hooajal oleme rääkinud neist eestlastest, kes on Eestist välja rännanud.
Aga tuldud on ka Eestisse: esimesed vanausulised rändasid Venemaalt Eestisse välja juba vähemalt 18. sajandi alguses. Vanausuliste kolmesaja-aastast ajalugu on uurinud Tartu Ülikooli emeriitprofessor Irina Külmoja (pildil). Teises saates vanausulistest on juttu sellest, mida vanausulised mäletavad Venemaalt ära tulemisest, missugused kombed ja pärimuse kodumaalt kaasa võtsid ja mida veel au sees hoitakse.
Saatejuht on Piret Kriivan. Kuula 4. aprillil kell 13.05.
Eestis on 11 vanausuliste kogudust Tallinnas, Tartus ja põhiliselt muidugi Peipsi ääres.
Vanausulised sõlmivad rätiku nelinurkselt ja rätik kinnitatakse alati nõelaga. Vaata SIIT.
Narva Muuseumi folklooriansambel Suprjadki (Suprjadki – ühiselt ketrama õhtutundidel) on loodud 1984. aastal. Ansambli repertuaaris on vene, eesti, isuri, vadja , setu ja vene vanausuliste laulud.
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud. Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm. Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Maris Tombach.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.