Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.
Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist:
Keelesaade. J.V.Veski
J.V.Veski
Johannes Voldemar Veski (27. juuni 1873 – 28. märts 1968, pildil) oli Tartu Ülikooli eesti keele lektor aastail 1920–1938, eesti keele professor aastail 1944–1955, ENSV TA akadeemik aastast 1946, 1914. aastast alates oli ta Eesti Kirjanduse Seltsi teadussekretär. Koostas õigekeelsussõnaraamatu (1918 avaldati esimene ÕS).1920–1940 ilmus Veski osalusel 36 oskussõnastikku.
Akadeemik Veskist, tema tööst ja isiklikest kokkupuudetest räägib Tartu Ülikooli emeriitdotsent Valve-Liivi Kingisepp, kes litereeris, kirjutas paberile J. V. Veski mälestused.

Valve-Liivi Kingisepp (foto: Postimees/Scanpix) pälvis 2013. aastal Wiedemanni keeleauhinna "kauase asjatundliku pühendumise eest eesti vana kirjakeele uurimisele, tarmuka korraldustöö eest eesti keele uurimise ja harrastamise paljudel aladel ning emakeelearmastusest kantud ja seda sisendava õppejõutöö eest".
Valve-Liivi Kingisepa töö keeleteadlasena seostub eelkõige eesti vana kirjakeele uurimisega. Ta on koostanud „O. W. Masingu „Marahwa Näddala-Lehhe sõnastiku“, koos kolleegidega tema asutatud (1995) Tartu ülikooli eesti vana kirjakeele töörühmast on ta koostanud ja välja andnud „Georg Mülleri jutluste sõnastiku“ (2000), „Joachim Rossihniuse kirikumanuaalide leksika“ (2002) ja „Heinrich Gösekeni grammatika ja sõnastiku 350“ (2010).
Valve-Liivi Kingisepp on õpetanud õigekeelsust ning eesti keele õpetamise metoodikat, tema juhendamisperiood on Tartu ülikooli üliõpilaste keeleringi – hilisemate tuntud keeleuurijate kasvulava – tegevuse tippaeg.
Saade sarjast "Meie silmapaistvaid inimesi" Johannes Voldemar Veski oli eetris 30.10.1960.
Johannes Voldemar Veski räägib lapsepõlvest, teaduslikust tööst Tartu Ülikoolis, ajalehe Teataja väljaandmisest koos Eduard Vildega, I keelekonverents Tapal, uute sõnade loomisest, keele arendamisest, kokkupuuteist Anton Hansen Tammsaarega. J. V. Veski oli inspektoriks Treffneri koolis. Saate lõpus räägib oma praegustest töödest. Arstiteaduste professor Albert Valdes meenutab koostööd J. V. Veskiga 1920. a eestikeelsete meditsiiniliste oskussõnade loomisel. Professor Arnold Kask (keeleteadlane) iseloomustab J. V. Veskit kui väga head ja viljakat keelearendajat, 160 teaduslikku tööd, 35 oskussõnastikku. Intervjueerib Ivar Trikkel. teadustaja Lydia Koik.
Kuula siit:
[flowplayer]http://vikerraadio.err.ee/saade/pildid/saade_20/veskiise.mp3[/flowplayer]
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.