Emakeelepäeval korraldab Vikerraadio viiendat korda e-etteütluse võistluse. Kuulajatel tuleb võimalikult kiiresti sisestada raadiost kuuldud tekst Vikerraadio koduleheküljel etteütluse aknasse. Mullu jõuti lühikese aja jooksul ära saata 1070 etteütlust .
Saates tuletavad olulisemaid reegleid meelde etteütluse teksti koostajad Tartu Ülikooli professor Martin Ehala (pildil vasakul) ja Lilleküla gümnaasiumi vanemõpetaja Edward Kess.
Siin on harjutamiseks eelmiste aastate etteütlused. Harjutamiseks ja kontrollimiseks külastage Eesti Keele Instituudi keelenõulehte. Seal on nii komade, vormimoodustuse kui ka võõrsõnade
õigekirja harjutusi!
E-etteütluse tekst 2011. aastal:
Tere, Kristjan Jaak!
Ma Sulle kirjutan, oo poeet, siit varakevadisest sähvivsirendavast tulevikust. Mõtlen, et kui võiksid veel kord kas või üheks mis tahes hetkeks luulelikus fantasmagoorias leida ajalikkust, kas oleksid siis kogu aeg poeet või hoopistükkis programmeerija. Jõrm habemega rokipeer või rektor malbe, ehk kogunisti kiilaspäine ankur „Aktuaalses kaameras”. Või sootuks sportlane, bravuuritar buffet’s või teravkeelne rahvaesindaja. Võib-olla loeksid pangas eurosid ja sente neid, mis lõppeda ei taha. Ma usun, Sind on igaühes meist.
Südamlike sünnipäevasoovidega
Tatjana
E-etteütluse tekst 2010. aastal:
Kristjan Jaak Petersoni sünniaastapäeval, 14. märtsil, tähistatakse alates 1996. aastast emakeelepäeva, mis sai 1999. aastal riiklikuks tähtpäevaks. Igalühel on võimalik anda panus, et eesti keel saaks "laulutuules taevani tõustes üles igavikku omale otsida". "Lounge'i asemel," soovitas Eesti Keele Instituudi peakeelekorraldaja, "oleks kohasem öelda sohvabaar." Üle-eestilist üleminekut eestikeelsele kontoritarkvarale lubas koordineerima hakata "Teeme ära! 2011" algatusrühm.
E-etteütluse tekst 2009. aastal:
Karl oli käinud Martaga juba poolteist päeva, alates eilsest, 15. märtsi pealelõunast. Armastus, konkreetne ja absoluutne, oli neid haaranud keset emakeeletundi, kui nad õppisid ortograafiareegleid. Pärast tunde jätkasid nad oma suhet MSNis ja saatsid ka SMSe, kuid sõnumid liikusid nagu aegluubis. „Skaibime parem,” messis Marta ning Karl vastas: „Jah, mu arm!”
E-etteütluse tekst 2008. aastal:
Nüüd huuga, tehas, vili, nurmel vooga, sirp, lõika, alasile, haamer, löö! “Familiaarne tüüp,” konstateeris pensionär ja nõudis revanši. Tallinna Ülikooli eesti humanitaarinstituudis õpetatakse türgi keelt ja Jaapani ajalugu. Seenelkäik lõppes õpiku autorile seenekorvi ja inimväärikuse kaotusega.
Euroopa aeg. Millal algas tänapäevane Euroopa?
Ajaloodoktor Lauri Vahtre: "Me võime mingisuguse muu näitaja võtta, mis teeb tänase Euroopa tänaseks Euroopaks, aga kui ma valin 1960. aastatel alanud mässulisuse ja vana eituse ja iseenda eituse, siis võiks tänane Euroopa olla umbes 60 aasta pikkune!"
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.