Ajaloolane Priit Raudkivi: "Mida kaugemale ajaloos me läheme, seda suurem on olnud inimese ja ühiskonna sõltuvus loodusest üleüldse."
Mis on väike jääaeg, kui kaua see kestis ja milles avaldus? Kuidas nn väikese jääaja hirmkülmad talved ja viletsad suved mõjutasid inimühiskondade toimimist? Kui kaugele pääses mööda jääteed? Kas ilm mõjutas suhtumist pealesunnitavasse usku ja kirikusse?
Lähemalt kahest loodusest tingitud 14. sajandi kataklüsmist: Suure näljahädast ja Mustast surmast ning nende mõjust Liivimaa arengule, räägivad neli järgmist saatesarja "Eesti lugu" saadet.
Klimatoloog Andres Tarandilt kuuleme, mis on teada sellest kui külm võis olla ilm 16. sajandi talveõhtul Läänemere ääres, missugust informatsiooni on anda kliima andmepanka Eesti ja meie lähiümbruse kohta ajast ammu enne seda kui temperatuuri mõõtmiseks aparaadid välja mõeldi.
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud. Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm. Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Maris Tombach.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.