Eesti Entsüklopeedia 8-s köide annab teada, et "reformatsioon, nimetatud ka usupuhastuseks, on usuline liikumine 16. sajandil Euroopas, mis ajendas protestantismi tekke. Reformatsioon johtus kirikliku pärimuse tõlgendamisel tekkinud eriarvamustest." Reformatsiooni suurt küsimuste ringi hakkame täna ja järgmistes saadetes arutama Tallinna linnaarhiivi teadlase ajaloodoktor Juhan Kreemiga (pildil).
Juhan Kreem: "Reformatsiooni Liivimaal on seni nähtud valdavalt sündmusena, hetkelise pöördena, mis toimus linnades ja mis jäi vinduma mujal. Sündmuslikkus on kippunud varju jätma asjaolu, et reformatsioon oli (mitte ainult Liivimaal vaid üleüldse) väga paljuski ka protsess, oma keerdkäikude, ummikteede ja eest ära liikuvate sihtmärkidega. Väga oluline on ka rõhutada, et reformatsiooni puhul põimuvad ilmalikud ja vaimulikud aspektid sedavõrd, et neid ei ole tihtipeale otstarbeks üksteisest lahus käsitleda, rääkimata siis veel ühele neist prioriteedi omistamisest teise ees."
Martin Luther (sünninimi Martin Luder; 10. november 1483–18. veebruar 1546) oli saksa kristlik teoloog ja augustiini munk, kelle seisukohtadest sai alguse reformatsioon.
Philipp Melanchtchon (Philipp Schwartzerd) (1497 1560)oli saksa humanist, Martin Lutheri sõber ja aatekaaslane.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.