Räägime eesti keele positsioonist reformatsiooni eelõhtul Liivimaal, kogu ühiskonnas, maal ja linnas. Kas ja kuidas muutis reformatsioon eesti keele osa Liivimaal elanike seas? Kui palju võis olla Liivimaal kolmkeelseid inimesi? Teemaks on ka eesti keel kirikuelus enne reformatsiooni ja see, mida Martin Luhteri keelepoliitika muutis Liivimaal. Missugune oli eesti keel võrreldes 13. sajandi keelega ja võrreldes praegusega? Saates esineb Eesti Keele Instituudi vanemteadur doktor Kristiina Ross.
Juttu tuleb eesti keelest 16. sajandit käsitlevas ilukirjanduses, näiteks sellest, kas Jaan Krossi romaanis "Kolme katku vahel" on tegelaste suus ka tol ajal räägitud keelt.
SOOVITAME VEEL:
"Eesti rahva haridusejärg muistse iseseisvuse ja ordu ajal" Friedrich Amelung ja Villem Reiman. Väljaande kaante vahel on eestlasest Kolga-Jaani kirikuõpetaja Villem Reimani ja sakslasest Kolga-Jaani vabrikandi Friedrich Amelungi käsitlused eestlaste haridusjärjest ja rahvahariduse algusest muistse iseseisvuse aja lõpul ja ordu ajal, kuhu mahub nii katoliku aeg kui ka luterlik reformatsioon.
Kuula ka Kristiina Rossi saadet sellest, missugust keelt rääkisid eestlased keskajal; mis on libakirjakeel ja kes on libakirjaoskaja ja mida tähendas kirjaoskus üldse Euroopas keskajal.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.