Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.
Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist:
Eesti lugu. Ülestõusu eelõhtul
1560. aastaks olid Ivan Julma väesalgad enda kätte haaranud umbes pool Eestist, just selle aasta augustis olid venelased võitnud orduvägesid Härgmäe lahingus ja vallutanud Viljandi. 1559. aasta sügisel müüs piiskop Johann von Münchhausen oma valdused Taanile, kuningas Frederik II andis valdused oma vennale hertsog Magnusele. Poliitisest olukorrast Liivimaal räägib ajaloodoktor Andres Adamson (pildil).
Magnus sattus tõsisesse konflikti orduga ja lootis venelastega rahus elada, aga venelaste sõjasalgad rüüstasid ka Lääne- ja Harjumaal. Pettunud talupojad alustasid oktoobris mõisnikevastast ülestõusu, mis lühikese ajaga saavutas suure ulatuse ja levis üle kahe maakonna.
Kuula ka varasemaid saateid arhiivist: Sulev Vahtre saateid Jüriöö ülestõusust ja Enn Tarveli saateid vasallidest, talurahvast ja tema koormisest; samuti mõisast keskajal, külast, külaelust ja põllupidamisest keskajal ja Mati Mandeli saateid varasemast ajast Lihulas.
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud.
Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm.
Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Kätlin Maasik.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.