Koondteos "Eesti ajalugu II. Eesti keskaeg" (koostaja Anti Selart, autorid Tiina Kala, Linda Kaljundi, Juhan Kreem, Ivar Leimus, Kersti Markus, Anu Mänd, Inna Põltsam-Jürjo, Erki Russow, Anti Selart, Marek Tamm ja Heiki Valk) on äratanud huvi nii ajaloolaste kui ka ajaloohuviliste seas.
Kuidas defineerida Eesti keskaega, mida kujutas endast keskaegne Liivimaa? Kas Eesti oli koloniseeritud, kas muistne vabadusvõitlus oli olemas, missugused olid eestlaste ja sakslaste suhted keskajal Liivimaal? Missugune oli talupoja koht keskaegses Liivimaa ühiskonnas? Mis on vabadus? Missugune on, saab olla või peab olema ajaloolase roll ühiskonnas? Kas ajaloolane kujundab rahvuslikku identiteeti? Nendele uue koguteose "Eesti ajalugu II" ilmumise järel tõusnud küsimuste üle arutleb Stockholmi ülikooli emeriitprofessor Enn Tarvel . Ajaloomuuseumis esinesid arutelupäeval lühiettekannetega keskajauurijatest raamatu autorid ja ajaloolane Lauri Vahtre.
Ettekanded:
Heiki Valk. Eesti ala etnilised ja poliitilised liigendused enne vallutust. [flowplayer]rtmp://media.err.ee/raadioaudioext/HeikiValk.mp3[/flowplayer] Marek Tamm. Ristisõjaideoloogia ja Läänemere idakallas 13. sajandil. [flowplayer]rtmp://media.err.ee/raadioaudioext/MarekTamm.mp3[/flowplayer] Anti Selart. Rahvused Ida-Euroopas keskajal. [flowplayer]rtmp://media.err.ee/raadioaudioext/AntiSelart.mp3[/flowplayer] Tiina Kala. Rahvuslik eneseteadvus mõistete Deutsch ja Undeutsch näitel. [flowplayer]rtmp://media.err.ee/raadioaudioext/TiinaKala.mp3[/flowplayer] Ivar Leimus. Koormised ja vabadused 13. sajandil. [flowplayer]rtmp://media.err.ee/raadioaudioext/IvarLeimus.mp3[/flowplayer] Lauri Vahtre. Rahvusromantism ja rahvuskesksus. [jwplayer6]http://vikerraadio.err.ee/saade/pildid/saade_11/LauriVahtre.mp3[/flowplayer]
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.