Pärnu muuseumi teaduri Kristiina Vungi töö küllap selline suuresti ongi, ja nii on suvepealinnas võimalik maikuu lõpuni vaadata näitust, mis sai alguse ühest fotost, kus on kujutatud trobikonda neiusid. Omamoodi kummaline on, et see pilt on avalikult, isegi raamatusse trükituna olnud olemas aastaid, kuid mitte keegi teine ei ole seni nende neiude lugusid niimoodi kokku ja eraldi lahti kirjutanud.
Kristiina Vunk seda nüüd tegi ja nii sündis näitus "Waba riigi tüdrukud", mis räägib kaheteistkümnest Pärnu naisgümnaasiumi õpilasest, kes meie iseseisvuse sünnilinnas, just Eesti riigi väljakuulutamise ajal, valmistasid sinimustvalgeid lindikesi ning jagasid neid manifesti ettelugemisega seoses kõigile soovijaile ja kohalviibijatele. Oli 1918 aasta küünlakuu 24. päev ja selle erilise hetke jäädvustamiseks otsustasid neiud endist ka ühispildi teha. Just tänu sellele fotole teame me 107 aastat hiljem, mis neist sai.



Saate teises osas meenutame olümpiavõitjat Kristjan Palusalu, kelle sünnist möödus äsja 117 aastat. Arhiivilõik viib meid aastasse 1983, mil Tallinnas Olümpiapurjespordikeskuses tähistati Kristjan Palusalu 75. juubelisünnipäeva. Pidulikul vastuvõtul käis kohal ka Eesti Raadio reporter Rein Küttim. Kel huvi, saab ERR arhiivi vahendusel vaadata ka 2009. aastal valminud dokumentaalfilmi "Palusalu".
Saate tegi Piret Kooli.
Piretile saab kirjutada e-postiaadressil piret.kooli@err.ee või
postiaadressil:
Vikerraadio "Päevatee"
Gonsiori 21
Tallinn 15020
Saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.