Saatesari "Võõrsil ja kodus" läheb külla seitsmele Kanada väliseesti perele ja uurib, millised need Tallinnast 6500 kilomeetri kaugusel elavad eestlased on.
Seekordses saates jõuavad teieni Tamara Norheim-Lehela, tema tütre Talvi Maimetsa ning tütrepoja Riho Esko Maimetsa lood.
Tamara sündis 28. detsembril 1932 ning oli 44. aasta sügisel 11-aastane, tema ema ja isa töötasid Eesti Vabariigi valitsuse heaks - isa oli olnud ka vene sõjaväkke mobiliseeritud ning sealt lahkunud - Eestist põgenemine oli vältimatu. Otsustati minna Saksamaale, sealt Rootsi ning hiljem juba edasi Kanadasse. Tamara abiellus noorelt - esimene abikaasa oli soomlane, sündisid kolm tütart, teine abikaasa oli Norra päritolu - perre lisandus veel kaks tütart ja poeg. Vaatamata abikaasade eri rahvustele oli Tamara suhtluskeeleks oma lastega ikka eesti keel.
Kuuleme, millist võitlust tuli pidada, et saada Eesti külastamise luba 60ndatel ning sedagi, milliseid lavarolle tagasihoidlik Tamara heade juhendajate eestvedamisel Torontos ette võttis.
Tamara tütar Talvi Maimets sündis 1956. aastal Torontos. Arstiks õppinud, pikalt oma praksist pidanud ning nüüd pensionipõlve nautiv Talvi oli oma erialavalikus kindel juba 9-aastaselt. Kuuleme, millise jälje jättis 12-aastane Talvile esimene Eestis käik, milliseid väljakutseid tõi endaga kaasa perearsti amet Torontos ning kuidas on Talvi koos abikaasaga eesti arengut toetanud.
Talvi poeg Riho Esko Maimets sündis 1988. aastal Kanadas ning päris vanaema Tamaralt musikaalsuse. Ta on õppinud heliloomingut Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ja Toronto Ülikoolis. Riho loomingusse kuulub peamiselt koori- ja kammermuusika ning orkestriteosed, lisaks töötab ta Muusika ja teatriakadeemias solfedžo ja muusikateooria lektorina. Riho tuli Tallinasse ülikooli nng jäigi – nüüdseks on ta ennast lõplikult Tallinasse sisse seadnud. Arutame, miks eelistab Riho Eestit Kanadale ja kuidas tulla toime põgenike järeltulijaid saatva põlvkondade ülese traumaga.
Saate autor on Ave-Marleen Rei, helirežissöörid Andres Olema ja Johannes Ek, muusikalise kujunduse autor Andres Olema, tekste loevad Lee Trei ja Leino Rei.
Kuulake reedel kell 19.05 või laupäeval kell 23.
Saatesari sai toetust üleilmse eestluse tegevuskavast ning välisministeeriumi üleilmse eestluse ja kultuuridiplomaatia osakonnalt.
1944. aasta septembris lahkus pealetungivate Nõukogude vägede eest Eestist üle 80 000 inimese. Järgnevate aastate jooksul jõudis neist umbes 17 000 Kanadasse, kus paljud kinnitasid kanda olulistel elualadel nagu meditsiin, arhitektuur, äri ning tegid edukaid karjääre. Selle kõige kõrvalt hoiti elus eesti keelt ja kultuuri. 2021. aasta Kanada rahvaloenduse järgi pidas end Eesti päritolu olevaks 23 460 Kanada elanikku (neist 5550 märkis emakeelena eesti keele).
Saatesari "Võõrsil ja kodus" läheb külla seitsmele Kanada väliseesti perele – igaühel neist on rääkida oma isiklik eestlaseks jäämise lugu. Saadetes saavad sõna need, kes pidid üle elama põgenemise ning rasked immigrandi-aastad, võõrsil sündinud ja kasvanud teise põlvkonna esindajad, kelle jaoks Eesti tundus kättesaamatus kauguses ning noored, kes elavad avatud maailmas, kus rahvuslik identiteet vajab uuesti mõtestamist.
Millised on need Tallinnast 6500 kilomeetri kaugusel elavad eestlased? Kas nad söövad kiluvõileibu ja tantsivad reilenderit? Mida on nad pidanud ohverdama, et eestlaseks jääda? Kuidas nad suhtuvad kodueestisse ja mille järele enim igatsevad? Neile ja paljudele teistele küsimustele saab vastuse Vikerraadio saatest "Võõrsil ja kodus".
Saate autor on Ave-Marleen Rei, helirežissöörid Andres Olema ja Johannes Ek, muusikalise kujunduse autor Andres Olema, tekste loevad Lee Trei ja Leino Rei.
Kuulake reedel kell 19.05 või laupäeval kell 23.
Saatesari sai toetust üleilmse eestluse tegevuskavast ning välisministeeriumi üleilmse eestluse ja kultuuridiplomaatia osakonnalt.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.