1944. aasta septembris lahkus pealetungivate Nõukogude vägede eest Eestist üle 80 000 inimese. Järgnevate aastate jooksul jõudis neist umbes 17 000 Kanadasse, kus paljud kinnitasid kanda olulistel elualadel nagu meditsiin, arhitektuur, äri ning tegid edukaid karjääre. Selle kõige kõrvalt hoiti elus eesti keelt ja kultuuri.
2021. aasta Kanada rahvaloenduse järgi pidas end Eesti päritolu olevaks 23 460 Kanada elanikku (neist 5550 märkis emakeelena eesti keele).
Saatesari "Võõrsil ja kodus" läheb külla seitsmele Kanada väliseesti perele – igaühel neist on rääkida oma isiklik eestlaseks jäämise lugu. Saadetes saavad sõna need, kes pidid üle elama põgenemise ning rasked immigrandi-aastad, võõrsil sündinud ja kasvanud teise põlvkonna esindajad, kelle jaoks Eesti tundus kättesaamatus kauguses ning noored, kes elavad avatud maailmas, kus rahvuslik identiteet vajab uuesti mõtestamist.
Millised on need Tallinnast 6500 kilomeetri kaugusel elavad eestlased? Kas nad söövad kiluvõileibu ja tantsivad reilenderit? Mida on nad pidanud ohverdama, et eestlaseks jääda? Kuidas nad suhtuvad kodueestisse ja mille järele enim igatsevad? Neile ja paljudele teistele küsimustele saab vastuse Vikerraadio saatest "Võõrsil ja kodus".
Saate autor on Ave-Marleen Rei, helirežissöörid Andres Olema ja Johannes Ek, muusikalise kujunduse autor Andres Olema, tekste loevad Lee Trei ja Leino Rei.
Kuulake reedel kell 19.05 või laupäeval kell 23.
Saatesari sai toetust üleilmse eestluse tegevuskavast ning välisministeeriumi üleilmse eestluse ja kultuuridiplomaatia osakonnalt.