"Eesti lugu" on Piret Kriivani juhtimisel teinud saated kõikidest nendest inimestest.
Siin saab neid järelkuulata: Lembitu, Tabelinus, Preester Henrik, Neli kuningat, Käsu Hans, Ivo Schenkenberg, Balthasar Russow, Bengt Gottfried Forselius, Kristjan Jaak Peterson, Friedrich Reinhold Kreutzwald, Villem Reiman, Jakob Hurt, Carl Robert Jakobson, Johann Voldemar Jannsen, Lydia Koidula, Miina Härma, Gustav Suits, Jüri Vilms, Jaan Tõnisson, Konstantin Päts, Johan Pitka, Jaan Poska, Johan Laidoner, Marie Reisik, Julius Kuperjanov, Ernst Jaakson.
808 saadet, üle kolme miljoni järelkuulamise
4. septembril 2004. aastal oli Vikerraadio kavas esimene saade sarjast "Eesti lugu". 20 aasta jooksul on käsitletud erinevaid peatükke Eesti loost, kuidas me 3000 aasta tagant iseseisva riigini välja jõudsime.
Sarja alustasid Lauri Vahtre ja Ain Mäesalu, kogu sarja pika ajaloo vältel on toimetajana kaasa teinud Piret Kriivan. Ligikaudu 200 ajaloolase, arheoloogi, koduloo-uurija ja etnoloogi seas on sagedasemad esinejad Ain Mäesalu järel olnud Enn Tarvel, Jüri Kivimäe ning Ago Pajur.
"Eesti lugu" varamus on tänaseks 808 saadet ning neid on Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest kokku järelkuulatud 3 301 617 korda. Kõige enam on kuulatud saadet "Põhjasõda. Euroopa ja Venemaa", kus Tartu Ülikooli professor Mati Laur jutustas, millisena on näinud Euroopa Venemaad ja mida on tundnud ja mõelnud Venemaa Euroopa poole vaadates.
Teiseks on kuulajaid huvitanud saade, kus Tartu Ülikooli mõtteloo professor Pärtel Piirimäe kõneles Rootsi kuningannast Kristiinast, kelle sõnadega kuulutatakse jõululaupäeviti Tallinnas Raekoja platsil välja jõulurahu. Kolmandaks on kuulajaid paelunud saade Rootsi ajast, kus arhivaar Kalmer Mäeorg jutustas Tallinna timuka elust.
20 aasta vältel on sarjas käsitletud ajajärke muinasajast iseseisvuse sünnini, fookusesse on tõstetud ka erinevaid ajaetappe. Näiteks uuriti aastatel 2014-2017 paadipõgenikele pühendatud sarjas, miks on Eestist erinevatel aegadel mindud, olgu itta või läände, ja mis põhjustel tagasi tullakse. Aastatel 2008-2010 meenutati 90. aastapäeva puhul Vabadussõja sündmusi.
Uus hooaeg ja avalik salvestus
Algaval 20. hooajal käsitleb "Eesti lugu" vasakpoolse poliitika lugu Eestis. Hooaega jääb mitu vasakpoolsusega seotud tähtpäevalist aastanumbrit.
Uue aasta alguses 120 aastat tagasi olid Tallinnas tööliste rahutused, mis levisid üle Eesti. Tänavu 1. detsembril möödub 100 aastat riigipöördekatsest. Kuidas jõudsid sotsiaaldemokraatlikud ideed Eestisse, missugune on 1905. aasta revolutsiooni tähendus, missugune oli vasakpoolsete poliitikute roll Eesti iseseisvumises, miks leidsid vasakäärmuslikud ideed kõlapinda – nende küsimuste üle arutletakse uuel hooajal alates 8. septembrist.
20. septembril on kuulajatel võimalik osaleda saate avalikul salvestusel Eesti Ringhäälingumuuseumis Türil. Tartu Ülikooli kaasprofessor Ago Pajur räägib 1905. aasta revolutsioonisündmustest Türi kihelkonnas ja jutustab põnevaid lugusid Türi kihelkonna ja linna lähemast ning kaugemast minevikust.
Sarja autor on Piret Kriivan.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.